Damasiewicz Agnieszka, Umowa o roboty budowlane z wzorami

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2010
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Umowa o roboty budowlane z wzorami

Autor fragmentu:

Wstęp

Skoro inwestycją budowlaną jest zarówno domek jednorodzinny, jak i biurowiec, zarówno sklepik na osiedlu, jak i centrum handlowe, trudno mówić o jednolitym wzorze umowy o roboty budowlane.

Punktem wyjścia zawsze są przepisy, w tym przepisy Kodeksu cywilnego, zarówno te ogólne („Część ogólna” Kodeksu cywilnego), jak i te o zobowiązaniach, w tym szczegółowe, o umowie o roboty budowlane, a pomocniczo także o umowie o dzieło; ponadto przepisy Prawa budowlanego.

Mimo mnogości tych regulacji nadal pozostają one jedynie punktem wyjścia do negocjacji stron umowy. Strony mogą część z tych przepisów wyłączyć lub zmodyfikować, a także dodać wiele regulacji, których ustawy w ogóle nie przewidują, a dla stron mają znaczenie ze względu na specyfikę inwestycji lub specyfikę ich wzajemnych relacji.

Oczywiście potencjalnym stronom takiej umowy trudno jest usiąść i za jednym zamachem wyobrazić sobie i spisać wszystkie kwestie, które powinny być objęte umową, nie mówiąc o przygotowaniu wielu wariantów rozwiązań, z uwzględnieniem ich konsekwencji prawnych i biznesowych.

Książka ma być rodzajem „ściągi” czy „instrukcji” - na jakie zagadnienia zwrócić uwagę i przedstawić je jako konieczne do negocjacji; jakie są konsekwencje poszczególnych uregulowań kodeksowych i czy może warto je zmodyfikować na potrzeby stron; jakie są konsekwencje prawne postanowień umownych sugerowanych najczęściej przez strony takich umów i w jaki sposób warto wpłynąć na ich treść podczas negocjacji. Na te i inne pytania ma odpowiadać książka, opisując jednocześnie rozstrzygnięcia, które zapadały w najczęściej pojawiających się sprawach konfliktowych, na tle umów o roboty budowlane.

Autor fragmentu:

ROZDZIAŁI
Umowa o dzieło czy umowa o roboty budowlane

1.Roboty budowlane jako specyficzne dzieło

Reżimy prawne umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane są różne. Regulacja umowy o roboty budowlane może być atrakcyjna zarówno dla inwestora, jak i dla wykonawcy, ale także niesie dla obu pewne niedogodności. Zależnie od sytuacji faktycznej jeden lub drugi z nich może próbować wykazać, że zawarta przez nich umowa jest umową o roboty budowlane lub o dzieło, nie ze względu na jej rzeczywistą treść, ale dla korzyści wynikających z zastosowania jednego z dwóch reżimów prawnych.

Dla wykonawcy szczególnie korzystna w uregulowaniu umowy o roboty jest solidarna odpowiedzialność bezpośredniego zleceniodawcy (np. wykonawcy generalnego) i ostatecznego inwestora. Jest to istotna ochrona w sytuacji, gdy odbiorcą finalnym robót jest inny podmiot niż bezpośredni kontrahent, zwłaszcza wtedy, gdy ów kontrahent pełni de facto funkcję pośrednika i koordynatora prac, sam ograniczając swoje usługi stricte budowlane dla bezpośredniego inwestora do minimum.

Por. rozdział IX, pkt 4 dotyczący solidarnej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX