Korycka-Zirk Milena, Teorie zasad prawa a zasada proporcjonalności

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2012
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Teorie zasad prawa a zasada proporcjonalności

Autor fragmentu:

Wstęp

Celem przedmiotowej pracy jest wskazanie specyfiki funkcjonowania zasad w praktyce orzeczniczej sądów. To założenie początkowe stało się również punktem wyjścia rewizji sposobu posługiwania się pojęciem „zasada prawa” w polskiej doktrynie. Proces stosowania prawa jako płaszczyzna badawcza koncepcji zasad prawa ujawnił niejasność terminologiczną pojęcia „zasada prawa”. Genezy wieloznaczności należy upatrywać w funkcjonowaniu w nauce prawa różnych koncepcji definiowania tego pojęcia, dokonywanych z różnych perspektyw, dydaktycznych, systematyzacyjnych czy też z punktu widzenia techniki prawodawczej.

Jak starałam się wykazać, analiza stosowania zasad, w tym też podejmowania na ich podstawie decyzji, jest pierwotną płaszczyzną, na której ujawnia się istota zasad. Jest to założenie dające odmienne wnioski w stosunku do analiz poddających określenie, czym są zasady z punktów widzenia nieuwzględniających praktyki orzekania.

Stosowanie zasad jako kryteriów interpretacyjnych w procedurze współstosowania z innymi normami czy jako jedynych podstaw orzekania jest procesem, który uwidacznia cechy zasad i tym samym pozwala przybliżyć sposób funkcjonowania zasad w orzecznictwie oraz zrozumieć, jakie kryteria są podstawą decyzji zdeterminowanych treścią zasad.

Analiza koncepcji zasady prawa, oparta na praktycznym wymiarze jej funkcjonowania, poprzedzona jest próbą rekonstrukcji istotnych teorii zasad prawa niebazujących w sposobie definiowania zasad na procesie stosowania prawa. Zbiorczo określiłam je jako „koncepcja tradycjonalistyczna”. Wspólnym elementem łączącym te teorie w sposobie definiowania zasady jest brak uznania za istotę oryginalności zasad na tle innych norm, modeli czy dyrektyw sposobu ich funkcjonowania w procedurze orzekania. Kolejne teorie zasad prawa, przedstawione w rozdziałach II, III, IV i V, są opozycyjne w stosunku do koncepcji tradycjonalistycznej i mają w istocie podważyć praktyczną przydatność koncepcji tradycjonalistycznej w określeniu pojęcia zasady jako nieuwzględniającej, że istotą definicji jest specyfika zasad ujawniająca się w procesie orzekania. Posługiwanie się więc pojęciem „zasada” z innych perspektyw jest wtórne wobec tego procesu i niekoniecznie wymaga posługiwania się tym pojęciem.

Analiza zasad nieodłącznie wiąże się ze stosowaniem zasady proporcjonalności czy szerzej - z kryteriami ograniczeń stosowania jednych zasad kosztem drugich; jest to podstawowa refleksja będąca wnioskiem z rozważań na temat koncepcji teoretycznych zasad prawa. Refleksja ta jest wnioskiem symetrycznym, a więc również z analizy stosowania zasady proporcjonalności można wyciągnąć wniosek na temat prawidłowości koncepcji teoretycznych zasad prawa. Przybliżenie więc sposobu stosowania zasady proporcjonalności ujawni trafność niektórych teorii zasad prawa i wyeliminuje te, które nie oddają istoty tego typu norm.

Istotne refleksje, wynikające z przedmiotowej pracy, dotyczą ponadto szerszego aspektu porządku prawnego. Skupienie się na zasadach jako zainteresowaniu badawczym nieuchronnie prowadzi do wniosków o uzasadnionej obecności zasad w systemie prawnym, o ich wpływie na budowanie konstytucyjności prawa i kształtowanie świadomości najważniejszych instytucji sądowych, że ważenie zasad, rozstrzyganie kolizji, to najistotniejszy element nadawania kierunku orzecznictwu, budujący tożsamość kultury prawnej, a bezpośredniość stosowania zasad konstytucyjnych, wykładnia prokonstytucyjna to elementy kształtowania moralności politycznej czy zdeterminowania procesu stosowania prawa wpływami konstytucyjnymi, których rozumienie jest rozumieniem instytucjonalnym, jest najistotniejszym przejawem trzeciej władzy - władzy nadawania znaczenia.

Niniejsza monografia została napisana na kanwie mojej pracy doktorskiej. Chciałabym podziękować prof. Lechowi Morawskiemu za stworzenie mi szansy pracy w znakomitym środowisku naukowym Katedry Teorii Prawa i Państwa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, za inspirujące dyskusje i zainteresowanie mnie problematyką praktycznego wymiaru teorii prawa.

Autor fragmentu:

CZĘŚĆI
Teorie zasad prawa

ROZDZIAŁI
Zasady prawa z perspektywy tradycyjnej dogmatyki

1.Wprowadzenie

Używanie pojęcia „zasada” w zależności od płaszczyzn jego zastosowania może być oparte na bardziej lub mniej precyzyjnej analizie tego pojęcia, czasami jest intuicyjne, a czasami wynika z tradycji nazewniczej. Na ogół nie wskazuje się obiektywnych kryteriów dla przedstawienia specyfiki posługiwania się terminem „zasada”. Dla analiz historycznych, prawnoporównawczych czy nawet analiz szczegółowych dogmatyk prawa często nie ma potrzeby wykazywania cech charakterystycznych zasad czy powodów ich powszechnie akceptowanej doniosłości, na tle jednak stosowania konstytucji czy aktów stanowiących podstawę systemu prawnego ta niejasność terminologiczna budzi kontrowersje i, co istotniejsze, nie jest w stanie prognozować rezultatu procesu stosowania prawa. W państwie prawa ten brak pewności prawa nie może być postrzegany jako zjawisko pożądane, stąd głębsza refleksja i określenie cech charakterystycznych zasad jest punktem wyjścia nie tylko do stosowania konstytucji, ale i do wskazania...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX