Wyrwiński Michał, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2004
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Autor fragmentu:

Wstęp

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Nie jest to wyłącznie specyfika rynku polskiego. Duże zainteresowanie tą spółką handlową wiązać należy z jej szczególnymi cechami kapitałowo-osobowymi; zakładają ją inwestorzy dążący do ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem określonej działalności. Od czasu wejścia w życie kodeksu spółek handlowych może być to każdy rodzaj działalności.

Jednocześnie z ograniczeniem odpowiedzialności wspólników, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się cechami upodabniającymi ją do spółek osobowych, np. ograniczenie możliwości wstąpienia spadkobierców zmarłego wspólnika w jego prawa udziałowe.

Te oraz wiele inny cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprawiają, że jest ona przedmiotem niesłabnącego zainteresowania uczestników obrotu gospodarczego, a co za tym idzie - praktyki i nauki prawa.

Niniejsza pozycja poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym specyfiki umowy spółki z o.o. Przeplatają się w niej, rzecz jasna, wątki dotyczące problemów natury ustawowej, jednakże głównym celem, jaki przyświecał powstaniu tego opracowania, były klauzule umowne w spółce z o.o. Problematyka konstruowania i wykładni postanowień umowy jest często pomijana w opracowaniach natury dogmatycznej, zajmujących się spółką z o.o. Ze względu na znaczną doniosłość tej materii, szczególnie w świetle tak szerokiego stosowania konstrukcji spółki z o.o., celowe było dokonanie analizy klauzul umownych tej instytucji. Mając świadomość znacznego zakresu problemu oraz ograniczeń wynikających z natury opracowania, dokonano wyboru zagadnień, które wydają się reprezentatywne i istotne tak dla obrotu gospodarczego, jak i teoretycznej refleksji nad omawianą instytucją.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Klauzule ogólne

1.Zawiązanie spółki

1.1. Wspólnicy zawiązują Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

oraz

1.2. Firma Spółki brzmi: „Societas” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

albo

1.2.1. Nazwa Spółki brzmi: „Societas” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

l. Kodeks spółek handlowych przewiduje zamknięty katalog form organizacyjnych, czyli spółek. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, drugą obok spółki akcyjnej. W treści umowy spółki konieczne jest wskazanie, jaki rodzaj spółki jest regulowany daną umową. Oznaczenie to nie musi przybierać postaci odrębnego postanowienia, nie jest jednak wystarczające oznaczenie w nagłówku umowy np. „Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością”. Artykuł 160 § l k.s.h. wymaga, aby sformułowanie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” zostało umieszczone expressis verbis w firmie spółki, natomiast zgodnie z art. 157 § l pkt lk.s.h. koniecznym elementem umowy spółki jest określenie jej firmy. Wynika z tego, że co najmniej raz w treści umowy (tj. w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX