Witosz Antoni, Spółka w upadłości układowej

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2008
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Spółka w upadłości układowej

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

1. Tworzenie i funkcjonowanie spółek handlowych jest tematem często omawianym w literaturze prawa handlowego. Nie brak jednak sprzecznych poglądów na poszczególne zagadnienia wyrażanych przez przedstawicieli doktryny. Dotyczy to zarówno elementów natury konstrukcyjnej tych podmiotów prawa, stosunków wewnętrznych i zewnętrznych, funkcjonowania organów i wzajemnego układu organów spółki, pozycji prawnej wspólników w poszczególnych typach spółek, jak i ich praw i obowiązków.

Zagadnienie to nie jest tak dobrze rozpoznane, gdy chodzi o funkcjonowanie spółki w sytuacjach, które należą do raczej nietypowych w normalnej działalności przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno likwidacji, jak i upadłości spółki, w tym zwłaszcza upadłości z możliwością zawarcia układu. W tym ostatnim przypadku problemy doktrynalne mogą wynikać z tego, że odbywa się to na podstawie przepisów stosunkowo krótko obowiązującego aktu prawnego - Prawa upadłościowego i naprawczego. Rozważania przedstawicieli doktryny prawa hand-lowego koncentrują się na przebiegu tych procesów i pozycji prawnej oraz roli w tych procesach likwidatorów bądź syndyka, nadzorcy sądowego lub zarządcy oraz sędziego-komisarza.

Należy podkreślić, że spółka jako przedsiębiorca w trakcie przeprowadzania tych procesów nadal istnieje jako byt prawny. Wejście w okres likwidacyjny lub wszczęcie postępowania upadłościowego nie powoduje utraty przez takie spółki podmiotowości prawnej lub osobowości prawnej. Każda z tych sytuacji jest interesująca z punktu widzenia pozycji prawnej upadłego. Wydaje się jednak, że najbardziej istotne znaczenie, także z praktycznego punktu widzenia, ma dokonanie analizy pozycji prawnej przedsiębiorcy w upadłości z możliwością zawarcia układu. Interesujące jest zwłaszcza, jak daleko proces upadłości z możliwością zawarcia układu przełamuje konstrukcję funkcjonowania spółki handlowej w stosunku do normalnego toku jej działania.

Zagadnienie ma jeszcze dodatkowe znaczenie, ponieważ z dniem 1 października 2003 r. weszła w życie ustawa z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze . Prawo to, aczkolwiek w znacznej swej części stanowi kontynuację dotychczas obowiązujących w tym zakresie aktów prawnych , jednak do wielu instytucji i regulacji wprowadziło zmiany lub nowe rozwiązania, nieznane w uprzednio obowiązującym porządku prawnym. Rodzi się więc pytanie, jak te zabiegi legislacyjne wpłynęły na sytuację prawną spółki w każdym z możliwych aspektów jej funkcjonowania w upadłości z możliwością zawarcia układu.

2. Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu, odmiennie aniżeli postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego, dotyczy i obejmuje funkcjonowanie spółki w szerszym zakresie czasowym. Wskazać bowiem należy, że zatwierdzenie przez sąd upadłościowy układu przyjętego przez wierzycieli na zgromadzeniu wierzycieli nie kończy w istocie tego postępowania, choć, formalnie rzecz ujmując, wniosek taki jest zasadny. Jest to w swej istocie jedynie zamknięcie jednego, wcale nie najistotniejszego etapu tego postępowania. Zatwierdzenie układu stanowi bowiem podstawę prawną rozpoczęcia etapu wykonywania układu przez upadłego (nieuregulowanego w Prawie upadłościowym i naprawczym), lecz jedynie w zatwierdzonym układzie w takim zakresie, w jakim układ kwestie te reguluje lub decyduje się uregulować. Ten bowiem etap jest najistotniejszy z punktu widzenia wierzycieli. W wyniku jego wykonania otrzymują oni świadczenia w takiej postaci i takim rozmiarze, jaki przyjęli w układzie.

Wykonanie układu ma istotne znaczenie dla upadłego. Niewykonanie układu musi prowadzić do jego uchylenia i wydania przez sąd postanowienia o zmianie tej upadłości na upadłość obejmująca likwidację majątku upadłego.

Wykonywanie układu dokonuje się w różnych przedziałach czasowych i w określonych, ale zazwyczaj zmieniających się, warunkach gospodarczych. Dopiero wydanie przez sąd upadłościowy postanowienia o wykonaniu układu przywraca spółkę w normalny tok jej funkcjonowania, w tym przede wszystkim ten uregulowany przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości i jego badanie przez sąd upadłościowy

Prawo upadłościowe i naprawcze uprawnia każdego z wierzycieli, a zobowiązuje dłużnika do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (por. art. 20 ust. 1 p.u.n.), jeśli zajdą przesłanki, które zgodnie z tym Prawem stanowią przyczynę ogłoszenia upadłości. W art. 20 ust. 2 p.u.n. znajduje się zamknięty katalog innych podmiotów, które także z takim wnioskiem mogą wystąpić.

O ile jednak w odniesieniu do dłużnika Prawo upadłościowe i naprawcze wskazuje liczony od chwili powstania jednej z dwóch przesłanek niewypłacalności termin, w którym wniosek o złożenie upadłości powinien być złożony do sądu (por. art. 21 ust. 1 p.u.n.), o tyle inne uprawnione podmioty z wnioskiem takim mogą wystąpić w każdym czasie, gdy przysługująca im wierzytelność nie jest zaspokojona, w czasie wynikającym z umowy albo właściwości zobowiązania, lecz także gdy wobec braku takich wskazań niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do spełnienia świadczenia dłużnik świadczenia swego nie spełnia (por. art. 454k.c.). Zgodnie bowiem z...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX