Bartosiewicz Adam, Samochody a VAT i podatki dochodowe

Monografie
Opublikowano: WK 2014
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Samochody a VAT i podatki dochodowe

Autor fragmentu:

WSTĘP

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. po raz kolejny zmieniły się zasady odliczania podatku naliczonego od samochodów. Zmiany dotknęły zarówno zasad odliczania podatku od nabycia (importu, leasingu, wewnątrzwspólnotowego nabycia) samochodów i innych pojazdów samochodowych, jak i podatku od wszystkich wydatków eksploatacyjnych dotyczących samochodów.

W konsekwencji wprowadzono całkiem nowy system odliczania podatku w tym zakresie. I o ile kilka miesięcy wcześniej - widząc unijną decyzję, na której są oparte polskie przepisy - można było mieć nadzieję na wprowadzenie jasnych i czytelnych zasad, z dniem 1 kwietnia 2014 r. te nadzieje okazały się płonne. Polski ustawodawca bowiem po raz kolejny udowodnił, że na komplikowaniu rzeczy prostych zna się, jak chyba na niczym.

W efekcie podatnicy otrzymali skomplikowany, nieprzyjazny, zniechęcający system odliczania podatku od samochodów. Kilka tygodni przed 1 kwietnia 2014 r., jak i tych kilka tygodni, które już upłynęły od tej daty, pokazało, jak wiele pytań, wątpliwości i niejasności wynika z tych zmian w praktyce.

Niniejsza publikacja ma za zadania ułatwić Czytelnikom rozwiązanie tych problemów. Zawiera ona odpowiedzi na blisko 150 pytań odnoszących się do różnych aspektów podatkowych nowego systemu odliczania podatku od samochodów.

W publikacji zawarto zarówno wyjaśnienia dotyczące wątpliwości okresu przejściowego, jak i odpowiedzi na pytania dotyczące odliczania podatku od nabycia samochodów. Znajdują się tutaj wytyczne dotyczące zasad odliczania podatku od wydatków eksploatacyjnych. Czytelnik zaspokoi także swoją ciekawość w temacie reguł opodatkowania sprzedaży samochodów. Zamieszczono również wyjaśnienia odnośnie do nowych metod korygowania podatku naliczonego w razie zmiany przeznaczenia samochodu. Autor nie ucieka przed problemami wynikającymi ze stosowania nowych przepisów dotyczących odliczania podatku od samochodów na gruncie podatku dochodowego.

Niniejsza publikacja ma formę pytań-odpowiedzi - jako taka wydaje się być najbardziej celowa dla praktycznego przedstawienia problemów związanych z nowym opodatkowaniem samochodów. Są to pytania, z jakimi Autor spotkał się podczas webinariów dotyczących odliczania podatku od samochodów, ale również podczas szkoleń tradycyjnych, czy też w trakcie rozmów z klientami kancelarii.

Autor fragmentu:

Rozdział1
SYTUACJE PRZEJŚCIOWE - MIĘDZY STARYMI A NOWYMI PRZEPISAMI

Czy w przypadku leasingu istnieje możliwość odliczenia 50% bez limitu? A co w sytuacji, gdy limit 6000 zł został już wykorzystany - czy będziemy mieć prawo do 50%, czy już nie?

Zakładam, że mówimy o samochodach osobowych. Będzie można odliczyć 50% kwoty podatku z faktury bez limitu.

Jeśli będzie kontynuowany leasing, gdzie podatnik odliczał 60% kwoty podatku i już odliczył 6000 zł, to po zmianie przepisów będzie mógł odliczać 50% kwoty podatku.

Czy po wejściu w życie ustawy wystąpi obowiązek korekty podatku naliczonego (odliczonego) w związku z nabyciem samochodów w okresie pełnego odliczenia VAT, tj. od początku stycznia do dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli do końca marca?

Nie, takiego skutku przepisy nie przewidują.

Nie będzie więc obowiązku korekty podatku od samochodów, które zostały nabyte z pełnym odliczeniem, zaś po zmianie przepisów przeszły do kategorii samochodów z 50-procentowym odliczeniem.

Czy muszę zarejestrować we właściwym urzędzie skarbowym umowę leasingu samochodu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX