Ereciński Tadeusz, Weitz Karol, Sąd arbitrażowy

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2008
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Sąd arbitrażowy

Autorzy fragmentu:

Przedmowa

Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z 28 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 178, poz. 1478), która znacznie rozbudowała dotychczasową regulację sądownictwa polubownego i oparła ją na przepisach ustawy modelowej UNCITRAL o międzynarodowym arbitrażu handlowym z 1985 r., rozbudziła w Polsce zainteresowanie problematyką arbitrażu handlowego. Coraz częściej strony dokonują zapisu na sąd polubowny, a sprawy z tego zakresu stają się przedmiotem licznych orzeczeń sądowych, w tym Sądu Najwyższego. Doktryna polska, w szczególności w zakresie międzynarodowego arbitrażu handlowego, jest ciągle - zwłaszcza w porównaniu z osiągnięciami doktryny niemieckiej, francuskiej, szwajcarskiej czy anglosaskiej - bardzo skromna. Jest więc rzeczą niemożliwą podjęcie w tej książce wszystkich wątków dotyczących arbitrażu omawianych w literaturze europejskiej czy amerykańskiej.

Ustawodawca polski przyjął jednolitą regulację arbitrażu krajowego i międzynarodowego. Wymaga to zatem przedstawienia polskiej regulacji arbitrażowej na tle prawa modelowego z 1985 r. i rozwiązań przyjętych w niektórych obcych systemach prawnych, które także adaptowały to prawo do swoich potrzeb. Dokładne uwzględnienie zagranicznych publikacji wymagałoby jednak znacznie obszerniejszego opracowania. Z tych względów w pracy tej podejmujemy najważniejsze problemy związane z umową arbitrażową, ukonstytuowaniem się sądu arbitrażowego, prawem właściwym, postępowaniem arbitrażowym, wyrokiem sądu polubownego oraz postępowaniem po jego wydaniu. Pominęliśmy kwestie mediacji w arbitrażu, arbitrażu wielostronnego oraz bliższe omówienie regulaminów arbitrażowych, arbitrażu z udziałem państwa jako strony oraz kosztów postępowania arbitrażowego. Mamy nadzieję wrócić do tej problematyki w przyszłości.

Autorzy fragmentu:

Wprowadzenie

Sąd polubowny (arbitrażowy) jest sądem prywatnym, powołanym wolą stron, które powierzają wskazanym przez siebie arbitrom rozstrzygnięcie ich sporu prawnego.

Arbitraż opiera się na umowie dozwolonej przez władzę państwową i zajmuje się sporami między stronami prawa prywatnego lub publicznego. W sądzie polubownym występować mogą bowiem nie tylko podmioty prawa cywilnego (handlowego), ale także państwa i organizacje międzynarodowe. Sąd polubowny składa się z jednego lub więcej prywatnych sędziów, wyznaczonych przede wszystkim ze względu na swoją wiedzę i kwalifikacje, bezpośrednio lub pośrednio przez strony. Arbitrzy wykonują obowiązki przekazane im przez strony jako osoby prywatne, a nie jako reprezentanci państwowej władzy sądowniczej. Arbitraż służy przede wszystkim rozstrzyganiu sporów prawnych prywatnej natury, powstałych w obrocie prawnym krajowym lub międzynarodowym.

Wyrok wydany przez sąd polubowny powinien być wykonany dobrowolnie. W przeciwnym razie wymaga on „umocowania” (zrównania z wyrokiem sądu państwowego) udzielonego z reguły przez sąd państwowy miejsca postępowania arbitrażowego. W konsekwencji państwo zobowiązuje się do ułatwienia wykonania krajowego i zagranicznego wyroku arbitrażowego.

Idea arbitrażu zakłada prowadzenie niesformalizowanego, w zasadzie jednoinstancyjnego, postępowania, elastycznego i dostosowanego do potrzeb stron oraz charakteru spornego stosunku prawnego, przy zapewnieniu stronom równego traktowania i prawa wysłuchania, a także ograniczenia zbędnych kosztów. Strony powinny współdziałać przy wykonaniu decyzji arbitrów. Nie bez powodu mówi się, że sądownictwo arbitrażowe jest forum dla gentelmanów, a sposób postępowania oraz wybór merytorycznej podstawy rozstrzygnięcia powinien umożliwiać wykonanie decyzji arbitrów. Brak woli współdziałania stron w celu zakończenia sporu przedłuża postępowanie oraz w pewnym zakresie umożliwia ingerencję sądu państwowego.

Arbitraż ma liczne zalety, ale także i wady, które powodują, że nie stał się on konkurencją dla sądów, zwłaszcza w sprawach krajowych. Znacznie bardziej jest on instytucją atrakcyjną dla rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych.

Z jednej strony arbitraż, tak jak każdy polubowny sposób rozstrzygania sporów prawnych, lepiej funkcjonuje w państwach demokratycznych i o wysokiej kulturze prawnej, w których strony przestrzegają reguł fair play. Z drugiej strony tam, gdzie prawo procesowe cywilne jest dostosowane do potrzeb obrotu i potrafi zapewnić niezbyt przewlekły i kosztowny wymiar sprawiedliwości przez sądy państwowe, w praktyce rzadziej korzysta się z sądownictwa polubownego.

W ostatnich latach można także zaobserwować, ale na razie tylko w niektórych państwach, wypieranie adjudykacyjnych form rozstrzygania sporów przez metody ich rozwiązywania w drodze mediacji i innych podobnych instytucji. Reakcją na to jest wprowadzenie mediacji do postępowania zarówno przed sądami arbitrażowymi, jak i sądami państwowymi.

Autorzy fragmentu:

RozdziałI
Zagadnienia ogólne 

1.Miejsce arbitrażu w systemie prawnym

Sprawy z zakresu prawa prywatnego (sprawy cywilne) mogą być załatwiane nie tylko przez państwowe organy sądowe, lecz także przez powołane do tego wolą stron sądy polubowne (arbitrażowe) . Ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego uchyliła dotychczasowe przepisy dotyczące sądu polubownego, zawarte w księdze trzeciej części pierwszej (art. 695-715 k.p.c.) i wprowadziła nową regulację sądownictwa polubownego (arbitrażowego) w osobnej, piątej części Kodeksu, czyli po części dotyczącej międzynarodowego postępowania cywilnego. Zamiast dotychczasowych 20 artykułów nowa regulacja jest bardziej szczegółowa i liczy 64 przepisy .

Nowe przepisy o sądzie polubownym (ustawa używa zamiennie pojęcia „arbitrażowy”) odnoszą się nie tylko do krajowego sądownictwa polubownego, ale także międzynarodowego arbitrażu handlowego. Część regulacji dotyczy postępowania prowadzonego przed sądem polubownym za granicą oraz takiego postępowania przed sądem arbitrażowym, gdy miejsce...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX