Safjan Marek, Sobolewski Przemysław, Warciński Michał, Przedawnienie roszczeń deliktowych

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2007
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Przedawnienie roszczeń deliktowych

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Marek Safjan

Problematyka przedawnienia roszczeń deliktowych ma nie tylko doniosłe znaczenie dla uczestników obrotu prawnego, ale stanowi jednocześnie interesującą materię dla rozważań teoretycznych związanych z naturą instytucji przedawnienia, jej funkcją oraz koncepcją ujęcia normatywnego. Liczne wypowiedzi judykatury oraz doktryny potwierdzają taką ocenę.

Kodeksowa regulacja przedawnienia roszczeń deliktowych, zawarta w dotychczasowym ujęciu art. 442 k.c., od dawna budziła zasadnicze kontrowersje w orzecznictwie i w piśmiennictwie. W ich wyniku zarysowały się dwie konkurencyjne interpretacje tego przepisu, mające zwolenników zarówno wśród przedstawicieli nauki, jak i w orzecznictwie. Ta sytuacja, wyraźnie wskazująca na istnienie niejasnego stanu prawnego, wymagała interwencji ustawodawcy. Istotną rolę w zmianie dotychczasowej regulacji prawnej odegrał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 września 2006 r., w którym stwierdzono niezgodność z Konstytucją RP art. 442 k.c., ale zarazem wskazano na zasady, jakimi powinien kierować się ustawodawca w ramach przyszłej nowelizacji kodeksu cywilnego.

Uchylenie art. 442 k.c. i wprowadzenie na jego miejsce art. 4421 k.c., nie usunęło jednak wszystkich wątpliwości związanych z przedawnieniem roszczeń deliktowych. Wedle art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. - o zmianie ustawy - Kodeks cywilny do roszczeń, które przedawniły się według art. 442 k.c. w dniu wejścia w życie art. 4421 k.c. nie stosuje się nowego przepisu. Rozważania nauki i judykatury na tle art. 442 k.c. będą zatem jeszcze długo silnie oddziaływać na praktykę. W tym sensie aktualna pozostaje dyskusja na temat interpretacji uchylonego już przepisu.

Można mieć nadzieję, że niniejsza monografia spełni oczekiwania wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Sprzyja temu jej interdyscyplinarny i kompleksowy charakter, poszerzenie analizy poza sferę zagadnień ściśle konstrukcyjnych i uwzględnienie problematyki konstytucyjnej oraz intertemporalnej. Wydaje się również, że opracowanie to będzie stanowić pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań, które staną przed praktyką obrotu prawnego.

Prof. dr hab. Marek Safjan

Autor fragmentu:

RozdziałI
Przedawnienie roszczeń deliktowych w systematyce prawa cywilnego i jego ewolucja w perspektywie historycznej

1.1.Przedawnienie roszczeń deliktowych w systematyce prawa cywilnego

Kategorią nadrzędną nad przedawnieniem jest "dawność". Pojęcie dawności nie jest terminem ustawowym, ale doktrynalnym. Konsekwentnym propagatorem pojęcia "dawności" był A. Wolter . W ujęciu tego autora dawność obejmuje wszystkie instytucje prawa cywilnego materialnego, które łączą skutki prawne z upływem czasu, a więc: zasiedzenie, przemilczenie, przedawnienie i terminy zawite (inaczej prekluzje) . Pojęcie "dawności", choć nie jest to termin ustawowy, jest obecnie powszechnie stosowane w piśmiennictwie , podkreślana jest też jego przydatność .

Przedawnienie roszczeń z czynów niedozwolonych (deliktów) stanowi podkategorię przedawnienia, wyróżnioną ze względu na źródło roszczeń. Tradycyjnie już obok ogólnych uregulowań dotyczących przedawnienia roszczeń majątkowych (art. 117-125 k.c.) ustawodawca wprowadza odrębne reguły dotyczące przedawnienia roszczeń wynikających z czynów niedozwolonych . W tym miejscu konieczne jest podkreślenie, że art. 442 k.c., wokół którego ogniskował się...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX