du Vall Michał, Nowińska Ewa, Promińska Urszula, Prawo własności przemysłowej

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2008
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Prawo własności przemysłowej

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

Czwarte wydanie Prawa własności przemysłowej w stosunku do poprzedniego wydania zostało przejrzane i uzupełnione. W szczególności konieczna aktualizacja książki stała się w związku z wejściem w życie w 2007 r. dwóch istotnych nowelizacji ustawy - Prawo własności przemysłowej.

Pierwsza z nich, zawarta w ustawie z 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 99, poz. 662), dostosowała zasady dochodzenia roszczeń do wymogów dyrektywy nr 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej.

Druga nowelizacja została dokonana ustawą z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 136, poz. 958), wprowadzając zmiany o charakterze przede wszystkim proceduralnym.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Zakres ustawy - Prawo własności przemysłowej

Powszechnie dostrzega się związek pomiędzy rozwojem gospodarczym kraju a poziomem ochrony własności przemysłowej i intelektualnej. W szczególności istnienie stosownych przepisów stanowi dla przedsiębiorców dysponujących nowymi technologiami jeden z warunków koniecznych inwestowania .

Unormowania zawarte w ustawie z 30 marca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej oparte są na konwencjach międzynarodowych, a ponadto zostały zharmonizowane z prawem Unii Europejskiej.

W świetle art. 1 ust. 2 konwencji paryskiej z 20 marca 1883 r. o ochronie własności przemysłowej przedmiotem ochrony są patenty na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, znaki usługowe, nazwy handlowe i oznaczenia pochodzenia lub nazwy pochodzenia, a także zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie jednak z art. 1 p.w.p ustawa normuje:

1)

stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych,

2)

zasady, na jakich...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX