Gersdorf Małgorzata, Rączka Krzysztof, Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2009
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Oddawana do rąk Czytelnika książka stanowi pierwszą próbę przedstawienia na polskim rynku wydawniczym zarysu prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach. Mimo tak niekonwencjonalnej formy, raczej stosowanej w poradnikach, książka jest podręcznikiem i stanowi względnie całościowy wykład prawa pracy, obejmujący w pierwszej kolejności część ogólną odnoszącą się do takich zagadnień, jak: pojęcie i właściwości prawa pracy, jego źródła i zasady. Druga część książki poświęcona jest indywidualnemu prawu pracy, zwłaszcza prawu umownego stosunku pracy – jego nawiązaniu, ustaniu i treści. Wreszcie część trzecia dotyczy zbiorowego prawa pracy. Tu szczególną uwagę zwrócono na prawo związkowe, prawo sporów zbiorowych oraz na prawne zagadnienia dialogu społecznego i partycypacji pracowniczej.

Książka przeznaczona jest dla studentów studiów prawniczych i administracyjnych. Zastosowana metoda przekazywania wiedzy w założeniu ma ułatwić im naukę. Pytania i odpowiedzi zawarte w podręczniku obejmują wszystkie istotne zagadnienia prawa pracy. Sposób sformułowania pytań wynika z wieloletniego doświadczenia Autorów jako egzaminatorów, zaś odpowiedzi na nie wskazują, jaką wiedzą na egzaminie powinien wykazać się student, aby zdać go na bardzo dobrą ocenę.

Intencją Autorów było to, aby książka pokazywała prawo pracy w działaniu i mogła być przydatna nie tylko studentom, ale także aplikantom oraz wszystkim stosującym prawo pracy. Stąd często rozważania zamieszczone w opracowaniu wykraczają poza tradycyjny wykład, dotyczą kwestii istotnych z punktu widzenia praktyki funkcjonowania prawa i wskazują na ważniejsze wypowiedzi judykatury w poruszanej materii.

Mamy nadzieję, że książka spełni oczekiwania Czytelników.

Prof. UW dr hab. Małgorzata Gersdorf

Prof. UW dr hab. Krzysztof Rączka

Autor fragmentu:

Część pierwsza OGÓLNA

RozdziałI
Kierunki rozwoju prawa pracy

Prawo pracy zaczęło wykształcać się w XIX wieku pod wpływem zmiany stosunków społeczno-gospodarczych i prawnych. Zmiany te urzeczywistniały porządek prawny i gospodarczy oparty na wolności, rozumianej jako niczym nieograniczone korzystanie z własności. Prowadziło to do powstawania nowych form zależności, wyzysku i nierówności społecznej, wprowadzanych pod hasłem stałego obniżania kosztów. Warunki pracy układały się jako wynik niczym nieskrępowanej gry rynkowej: podaży pracy i popytu na nią. W tym okresie zaczęła wykształcać się klasa ludzi żyjących z pracy rąk, bez kapitału, którzy byli słabi ekonomicznie i negocjacyjnie oraz przyjmowali bezwarunkowo oferowane im warunki pracy.

Reakcją społeczeństw na ów wyzysk było z jednej strony dążenie do organizowania się pracujących w zrzeszenia pracownicze, które mogły bronić bardziej skutecznie praw, z drugiej strony tworzone było ustawodawstwo ochronne w formie odrębnych norm o charakterze administracyjnym, zwanych ustawodawstwem fabrycznym.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX