Kalus Stanisława, Pozycja prawna uczestników rynku nieruchomości

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Pozycja prawna uczestników rynku nieruchomości

Autor fragmentu:

Wstęp

Niniejsza monografia dotyczy zagadnień bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania rynku nieruchomości, jakimi są regulacje odnoszące się do osób zawodowo działających na tym rynku. Od tego bowiem zależy jakość ich pracy, zwłaszcza wobec tego, że w Polsce nastąpiła zasadnicza zmiana stosunków gospodarczych. Niektóre z zawodów działających na rynku nieruchomości mają długą tradycję, jak zawód notariusza, czy rzeczoznawcy majątkowego, który znany był także w Polsce międzywojennej. Inne natomiast zostały ukształtowane dopiero w dobie gospodarki rynkowej wedle zasad, które co do tych zawodów zostały wypracowane w krajach o długiej już tradycji funkcjonowania tej gospodarki. Ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera główne przepisy regulujące działalność rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Regulacje ustawowe są uzupełniane aktami wykonawczymi w postaci rozporządzeń Ministra Infrastruktury. Ustawa, jak i akty wykonawcze podlegają stałej nowelizacji, z tego też powodu należy podkreślić, że niniejsza monografia uwzględnia stan prawny na 2 stycznia 2009 r.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Charakterystyka polskiego rynku nieruchomości

1.Pojęcie i cechy rynku nieruchomości

Pojęcie rynku nie jest jednoznaczne i w literaturze przedmiotu wyróżnia się następujące jego ujęcia : techniczne, przestrzenne, ekonomiczne i cybernetyczne. Przez te pojęcia należy rozumieć kolejno: miejsce, gdzie dokonywana jest wymiana towarów, obszar, na którym zawierane są transakcje, wreszcie celowo określony zbiór elementów (towarów, środków płatniczych, sprzedawców oraz kupujących) i relacji między nimi, w wyniku czego zachodzą procesy sterowania . Jeżeli chodzi o rynki, które dotyczą nieruchomości, to wyodrębnia się:

1)

takie, na których mają miejsce działania i interakcje między ludźmi zajmującymi się kupnem, sprzedażą, wymianą, użytkowaniem oraz rozwijaniem nieruchomości,

2)

takie, przez które rozumie się działalność gospodarczą, w wyniku której dochodzi do wymiany nieruchomości traktowanej jako towar.

Rynek nieruchomości to także abstrakcyjne określenie, obejmujące wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości; jest on także rozumiany jako umowa, przez którą i dzięki której...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX