Gołba Zdzisław, Poszkodowani w wypadkach drogowych i przez ubezpieczycieli

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2013
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Poszkodowani w wypadkach drogowych i przez ubezpieczycieli

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Tytuł pracy wymaga choćby pobieżnego wyjaśnienia, dlaczego poszkodowani w wypadkach drogowych, a także innych zdarzeniach objętych obowiązkowym ubezpieczeniem OC, są również poszkodowanymi w swoich roszczeniach o naprawienie wyrządzonej im szkody.

Składa się na to wiele przyczyn, zarówno zakresie unormowań prawnych, jak i filozofii widzenia obowiązku naprawienia szkody - widzenia humanistycznego, przyjaznego poszkodowanemu bądź wyrachowanego skalą przeciętności.

Unormowania prawne statuujące obowiązek naprawienia szkody poniesionej przez osobę - niezależnie od występujących trendów nowelizacyjnych - zawsze pozostaną rozwiązaniami ułomnymi, umożliwiającymi ich dostosowanie do sposobu widzenia obowiązku naprawienia szkody. Dlatego humanistyczne widzenie tego obowiązku jest z pewnością bliższe poszkodowanym i może spełniać ich oczekiwania. Zapewne nie bez znaczenia pozostaje przejęcie obowiązku naprawienia szkody (od sprawcy) przez potężne korporacje ubezpieczeniowe, dysponujące znacznymi środkami finansowymi i bardzo sprawnymi zespołami pracowników działających w interesie swojego pracodawcy. Jeśli wobec takiego „giganta” staje poszkodowana osoba fizyczna z żądaniem obowiązku naprawienia wyrządzonej jej szkody, to napotyka bardzo wiele trudności.

Również procedura cywilna nie jest przychylna poszkodowanemu. Wprawdzie sprawca szkody, a w jego imieniu ubezpieczyciel OC, ma obowiązek jej naprawienia, ale w ramach procesu cywilnego obowiązek naprawienia szkody przekształca się w uprawnienie do żądania od poszkodowanego udokumentowania każdego szczegółu żądanego świadczenia. W efekcie żądanie poszkodowanego zostaje ocenzurowane wymogami ubezpieczyciela, a obowiązek naprawienia szkody - w jego podstawowym wymiarze zadośćuczynienia i stosownego odszkodowania - pozostaje nadal obowiązkiem fakultatywnym.

Trudną sytuację proceduralną poszkodowanych w wypadkach drogowych z pewnością jeszcze pogłębi, będąca w końcowej fazie nowelizacyjnej, zasada pełnej kontradyktoryjności stron procesowych.

Wprawdzie od drugiego wydania nie upłynęło zbyt wiele czasu, bo zaledwie 3 lata, ale przy nieustannych zmianach legislacyjnych i w zakresie tematyki tej publikacji ukazały się nowelizacje, które wymagają uwzględnienia w odpowiednich rozdziałach. Dotyczy to także orzecznictwa Sądu Najwyższego z tego okresu. Z ustaw nowelizujących Kodeks cywilny istotne znaczenie może mieć uzupełnienie art. 446 k.c. § 4 statuującym uprawnienie osób bliskich zmarłego do żądania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Z orzeczeń Sądu Najwyższego na uwagę zasługuje uchwała pełnego składu izby cywilnej stwierdzająca, że zasiłku pogrzebowego wypłacanego rodzinie zmarłego przez ZUS nie należy zaliczać na poczet należności, do której zgodnie z art. 446 § 1 k.c. zobowiązany jest sprawca szkody.

Autor fragmentu:

ROZDZIAŁI
Nowe ustawy ubezpieczeniowe oraz związkowe

1.Ustawy obowiązujące od 1 stycznia 2004 r.

1.1.Ustawa o działalności ubezpieczeniowej

Z dniem 1 stycznia 2004 r. weszła w życie ustawa z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej , która wspólnie z pozostałymi ustawami ubezpieczeniowymi jest podsumowaniem dotychczasowego dorobku ustawodawczego w zakresie całego wachlarza problemów ubezpieczeniowych i form organizacyjnych działania ubezpieczycieli . Obowiązująca do tego czasu ustawa z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej , mimo wielokrotnych nowelizacji, nie obejmowała całości zagadnień rynku ubezpieczeniowego, a ponadto zdezaktualizowała się w znacznym stopniu po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Ujęte w rozdziale 1 obowiązującej ustawy o działalności ubezpieczeniowej normy ogólne, a w rozdziale 2 - zasady wykonywania działalności ubezpieczeniowej są regulacjami uniwersalnymi, odnoszącymi się do wszystkich systemów ubezpieczeniowych występujących w naszym kraju. Z norm ogólnych należy podkreślić przedstawiony w art. 3szeroki zakres czynności ubezpieczeniowych. Dla poszkodowanych istotne...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX