Pogonowski Piotr, Postępowanie grupowe. Ochrona prawna wielu podmiotów w postępowaniu cywilnym

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Postępowanie grupowe. Ochrona prawna wielu podmiotów w postępowaniu cywilnym

Autor fragmentu:

Wstęp

Celem niniejszej książki jest przedstawienie - na tle rozwiązań funkcjonujących w innych systemach prawnych - podstawowych założeń systemowych związanych z propozycją wprowadzenia do polskiego prawa postępowania cywilnego regulacji mających na celu ochronę interesów wielu podmiotów, na tle istniejących już w polskim systemie prawnym uregulowań służących załatwiania w jednym postępowaniu spraw wielu podmiotów. Postępowanie takie znane jest wielu ustawodawstwom na całym świecie, można także zauważyć jego dynamiczny rozwój w Europie

Jak zaznacza A. Jolowicz, „przemiany wewnątrz społeczeństw, jak i związana z tym eksplozja prawa powodują konieczność stworzenia szerszej możliwości dostępu do sądu” - zbudowania nowych płaszczyzn ochrony prawnej w innym niż indywidualistyczny modelu Jednym ze zjawisk społecznych obserwowanych w ostatnich dziesięcioleciach jest bowiem umasowienie zdarzeń prawnych, a także coraz ściślejsze związki prawne pomiędzy wieloma podmiotami zainteresowanymi wspólną realizacją swoich praw. Źródłem tych relacji jest nie tylko masowe uczestnictwo w życiu gospodarczym (np. w spółkach akcyjnych, spółdzielniach, obrocie instrumentami finansowymi), ale także takie zjawiska, jak: poważne awarie, katastrofy, wypadki komunikacyjne, szkodliwe działanie masowych produktów (np. leków) - dotykające swymi skutkami wiele podmiotów, dostrzeżenie potrzeby ochrony środowiska naturalnego bądź niektórych, słabszych podmiotów uczestniczących w życiu społecznym znajdujących się w podobnej sytuacji prawnej (np. pracowników, konsumentów).

Regulacje prawne, które stanowią jeden z ważniejszych regulatorów życia społecznego, nie mogą pozostawać „ślepe” na wskazane dynamicznie zachodzące przemiany, powinny podążać za rozwojem stosunków społecznych, niekiedy wyprzedzająco moderować je i nadawać im pożądane kształty, w duchu poszanowania tradycji poszczególnych systemów prawnych

Jak podnosi T. Misiuk, dostrzeżenie istnienia interesów rozproszonych, w których szkody indywidualne są niewielkie, istotna zaś jest szkoda ujęta globalnie, wymaga nowych sposobów ich ochrony, które nie byłyby wyłącznie związane z interesem majątkowym i nie należałyby do inicjatywy indywidualnej. Nowe prawa i obowiązki - nie będąc publicznymi w tradycyjnym ujęciu - są zbiorowe, albowiem wszyscy lub pewna liczba podmiotów określonej grupy, klasy lub jednej kategorii są ich „właścicielami” Jak podkreśla dalej Autorka, ochrona interesów zbiorowych jest wykonywana przez:

1)

organy państwowe (np. prokuratora, ombudsmana),

2)

osoby prywatne pod kontrolą organów państwowych (np. relator actions w Anglii),

3)

grupy podmiotów indywidualnych (np. amerykańskie class action),

4)

uprawnione zrzeszenia (np. niemieckie Verbandsklage, związki zawodowe we Francji),

5) jakikolwiek podmiot (np. brazylijska actio popularis celem ochrony zasobów narodowych)

Także Z. Resich w latach 80. XX wieku podkreślał, że braki w efektywnej ochronie sądowej praw wielu podmiotów najlepiej może rekompensować kombinacja inicjatywy prywatnej i kontroli publicznej, np. w postaci funkcjonujących w innych krajach - skargi popularnej, delator actions czy class actions (w krajach anglosaskich), które jednak wymagają „nowego spojrzenia tak na prawo materialne, jak i procesowe”

Zdaniem A. Blomayera konieczność poszukiwania ochrony praw przed sądem koresponduje z zakazem samopomocy - wymuszania ochrony praw prywatnych własnym działaniem zainteresowanego podmiotu W związku z tym założeniem państwo musi zagwarantować sądową ochronę praw podmiotowych na takim poziomie, aby była ona efektywna Jak podkreślono podczas obrad Kongresu w Bolonii w 1988 r., bez najbardziej efektywnych i realnych sądowych środków ochrony praw nawet najlepiej sformułowane prawa podstawowe człowieka (prawo materialne) mogą pozostać martwą literą (atrapą), czyli - ubi remedium ibi ius - tylko tam, gdzie istnieje określone sądowe remedium, tam podstawowe prawa człowieka mogą istnieć naprawdę

Podstawą dominującego w Europie modelu „socjalnego” ułożenia procesu, zgodnie z poglądami F. Kleina, jest założenie, że celem systemu ochrony sądowej nie jest wyłącznie ochrona praw prywatnych, ale realizacja porządku prawnego. Proces pełni więc funkcję „socjalną” - społeczną Powód nie jest wyłącznym „posiadaczem” prawa podmiotowego, ale jego beneficjentem - jego interes prawny zawiera się w interesie ogółu (publicznym) wyrażającym się we właściwym stosowaniu i przestrzeganiu prawa przez podmioty mu podległe, chroniąc także interes ekonomiczny tych podmiotów (Wohlfahrtsfunktion) Spór prawny jest zawsze negatywnym zjawiskiem społecznym i dlatego przepisy prawa umożliwiające jego rozwiązanie powinny zapewniać szybką, tanią i efektywną procedurę (zwłaszcza w sytuacji, gdy ów „spór” dotyczy sfery prawnej wielu podmiotów).

Wprowadzenie efektywnych przepisów proceduralnych odnoszących się do załatwiania spraw masowych najczęściej powodowane było powstaniem roszczeń wielu setek (tysięcy) podmiotów w stosunku do jednego, gdzie indywidualistyczne i autonomiczne (oparte na zasadzie jeden powód - jeden pozwany) przepisy procesowe nie dawały możliwości udzielenia efektywnej (szybkiej i dogłębnej) ochrony sądowej. Tak było w USA, Anglii (odpowiedzialność za produkty medyczne), Holandii (sprawa DES), Hiszpanii, Niemczech (Deutsche Telecom). Niekiedy praktyka stosowania prawa postępowania cywilnego decydowała o wprowadzeniu odpowiednich regulacji prawnych (np. w Szwecji, Finlandii)

Nowoczesne rozwiązania dotyczące realizacji roszczeń wielu podmiotów w jednym postępowaniu znajdują swoje źródło w amerykańskim class action, wprowadzonym na podstawie reguły 23 Federal Rules of Civil Procedure w roku 193814. Następnie podobne rozwiązania zaczęto implementować na całym świecie, dostosowując cele i funkcje tej instytucji do realiów życia danej społeczności i tradycji kultury prawnej Regulacja federalnego amerykańskiego class action z roku 1938 (1966) - stanowiąca wzorzec dla innych krajów - umożliwia jednemu podmiotowi wytoczenie powództwa w imieniu innych podmiotów i uzyskania orzeczenia wiążącego całą grupę podmiotów, bez konieczności wcześniejszego uzyskania zgody każdego z nich Jak się podkreśla, z jednej strony takie ujęcie jest zasadniczym krokiem w kierunku „prywatnego wdrażania prawa”, ale z drugiej strony - dalece odbiega od indywidualistycznego modelu postępowania cywilnego Stąd też poszukiwania w krajach systemu kodeksowego znalezienia takich rozwiązań, które zapewnią dostęp do sądu - efektywną ochronę sądową - każdemu podmiotowi (także pozwanemu), a jednocześnie będą stanowić ewolucję (nie rewolucję) systemu ochrony prawnej - w poszanowaniu tradycji i ciągłości rozwiązań prawnych.

Ochrona interesów wielu podmiotów w jednym postępowaniu cywilnym - interesów rozproszonych, kolektywnych i indywidualnych - była przedmiotem analizy zarówno doktryny polskiej, jak i - w szerszym zakresie - zagranicznej Efektem tych prac jest przygotowanie teoretycznego (i praktycznego - wynikającego z oceny funkcjonowania poszczególnych rozwiązań legislacyjnych) podłoża do dokonania próby oceny konieczności wprowadzenia oraz - ewentualnie - modelu postępowania chroniącego takie interesy w prawie polskim. Opublikowanie przygotowanego przez działającą przy Ministrze Sprawiedliwości Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz wszczęcie przez Radę Ministrów procesu legislacyjnego daje asumpt do przedstawienia i oceny założeń projektu na tle funkcjonujących w innych krajach rozwiązań proceduralnych, których głównym celem jest załatwienie w jednym postępowaniu spraw wielu podmiotów

Niniejsza publikacja stanowić ma, w zamiarze Autora, wstęp do systemowego usadowienia prawa postępowań zbiorowych (grupowych), jako nowej, rodzącej się na naszych oczach jakości, stąd też zawiera przede wszystkim rozważania dotyczące miejsca postępowań grupowych w systemie prawa (praw podstawowych - prawa do sądu, prawa do wysłuchania powoda i pozwanego, prawa formalnego), uwagi prawnoporównawcze, które pozwalają dostrzec tendencje światowe w tym zakresie oraz korzystać z bogatych doświadczeń innych krajów, aby wreszcie - w sposób ogólny dokonać prezentacji założeń ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Jest to więc wprowadzenie do problemu, który zawiera cały bagaż problemów nie tylko natury prawonoprocesowej, ale także materialnoprawnej bądź pozaprawnej - społecznej, ekonomicznej, psychologicznej.

Zainteresowanie problematyką postępowań grupowych, przygotowanie niniejszej monografii stanowi mój wyraz szczególnej pamięci i wdzięczności w stosunku do Śp. Pani Profesor Teresy Misiuk-Jodłowskiej, pod której życzliwym kierunkiem rozpoczynałem pracę naukową.

***

Rozprawa obejmuje rozważania według stanu prawa i literatury na dzień 15 maja 2009 r.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Rozdział I. Charakterystyka postępowania grupowego

1.1.Defi nicja postępowania grupowego i jego przedmiotu

Na wstępie konieczne wydaje się zdefiniowanie przedmiotu niniejszej monografii, tj. pojęcia postępowania grupowego (zbiorowego). Należy przyjąć, że postępowanie grupowe jest prowadzone w interesie wielu podmiotów, które dochodzą na tej drodze swoich roszczeń indywidualnych od jednego podmiotu, między którymi występują na tyle istotne więzi podmiotowa i przedmiotowa, że - ze względu na interes zarówno członków takiej grupy, jak i samego wymiaru sprawiedliwości - celowe jest ich wspólne dochodzenie.

Na podstawie systemu anglosaskiego R. Mulheron definiuje postępowanie grupowe (class action) jako prawnie uregulowaną procedurę, w ramach której roszczenia (część roszczeń) pewnej liczby osób przeciwko jednemu pozwanemu są rozpoznawane w jednym postępowaniu W postępowaniu takim jeden podmiot (lub większa liczba) wszczyna sprawę (powód reprezentujący) w imieniu własnym i w imieniu innych podmiotów (klasy, grupy), które mają roszczenia podobne (co do faktów i prawa) - wspólne istotne...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX