Jędrejek Grzegorz (red.), Postępowanie cywilne po nowelizacji. Vademecum

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Postępowanie cywilne po nowelizacji. Vademecum

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Przekazujemy w ręce czytelnika Vademecum, w którym w sposób przystępny i kompleksowy omówiliśmy przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Pomimo że jest ono przeznaczone przede wszystkim dla studentów wydziałów prawa, to może również okazać się przydatne dla praktyków prawa, w tym profesjonalnych pełnomocników, sędziów i komorników sądowych oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Vademecum składa się z sześciu części, każda z nich została podzielona na rozdziały i podrozdziały, w ramach których wyróżniono:

1.

Zagadnienia ogólne – omawiające podstawowe pojęcia związane z tematyką danego rozdziału;

2.

Schematy – przedstawiające w sposób graficzny najistotniejsze zagadnienia omawiane w danym rozdziale;

3.

Orzecznictwo – zawierające zbiór aktualnych orzeczeń Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych traktujących o problemach pojawiających się przy stosowaniu poszczególnych przepisów;

4.

Kazusy – pozwalające lepiej zrozumieć zagadnienia teoretyczne poruszane w danym rozdziale;

5.

Testy – pytania wielokrotnego wyboru odnoszące się do problematyki omawianej w danym rozdziale, które ułatwiają utrwalenie wiadomości;

6.

Wzory pism procesowych;

7.

Literaturę.

Systematyka publikacji została zaplanowana w taki sposób, aby czytelnik mógł poruszać się po jej łamach w sposób intuicyjny i z łatwością porządkować wiedzę z zakresu postępowania cywilnego.

Postępowanie cywilne po nowelizacji. Vademecum odnosi się do stanu prawnego aktualnego na dzień 1.02.2020 r., a ponadto zawiera informacje o planowanej nowelizacji procedury cywilnej, która zgodnie z projektem ustawy z 9.01.2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (IX kadencja, druk sejm. nr 45) ma wejść w życie w dniu 1.07.2020 r.

Autorzy

Autor fragmentu:

Część pierwsza PROCES

RozdziałI
POSTĘPOWANIE CYWILNE – ZAGADNIENIA OGÓLNE (ART. 1–15 K.P.C.)

1.PODSTAWOWE POJĘCIA

1.1.Pojęcie postępowania cywilnego

W literaturze przedmiotu przez pojęcie postępowania cywilnego rozumie się „prowadzoną w określonych prawem formach działalność sądów i innych właściwych organów oraz występujących przed tymi organami stron i innych zainteresowanych osób, zmierzającą do realizacji stosunków prawa cywilnego, rodzinnego i prawa pracy oraz do ochrony wynikających z tych stosunków praw podmiotowych. Działalność ta polega na rozpatrywaniu i rozstrzyganiu spraw z zakresu tych stosunków (spraw cywilnych) oraz na przymusowym wykonywaniu orzeczeń sądów i innych właściwych organów stwierdzających prawa i obowiązki stron” (por. J. Jodłowski, J. Lapierre, T. Misiuk-Jodłowska, Z. Resich, K. Weitz, Postępowanie cywilne, Warszawa 2016, s. 22). A. Zieliński wyjaśnia, że postępowanie cywilne „swoim zakresem obejmuje różne typy (rodzaje) postępowań sądowych, których celem i zadaniem jest rozpoznawanie spraw cywilnych”. (zob. A. Zieliński, Postępowanie cywilne. Kompendium, Warszawa 2006, s. 3).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX