Konieczny Jerzy (red.), Pomiędzy kryminalistyką i procesem karnym. Z zagadnień analizy śledczej

Monografie
Opublikowano: Wyd.UO 2018
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Pomiędzy kryminalistyką i procesem karnym. Z zagadnień analizy śledczej

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Analiza śledcza jako czynność jest procedurą myślową, polegającą na ścisłym i krytycznym przedstawieniu całokształtu ustaleń faktycznych określonej sprawy i zbudowaniu na tej podstawie narracji oraz argumentów dowodowych, służących możliwie najpełniejszemu poparciu centralnej hipotezy aktu oskarżenia albo obrony osoby oskarżonej. Analiza śledcza jako wytwór ma formę dokumentu, przedstawiającego przebieg i wyniki wspomnianej procedury myślowej, dokumentu służącego stronom w uporządkowanym, konsekwentnym i optymalnym osiąganiu celów w określonym procesie karnym.

Analizę śledczą traktować więc można jako zbiór zasad dotyczących rozumowań dowodowych w celu podania takich reguł ich prowadzenia, które ostatecznie służyłyby eliminacji nieuzasadnionych (nietrafnych, podejmowanych bez dostatecznego zrozumienia czy nawet uświadomienia) decyzji organów procesowych .

Osiągnięcie celów analizy śledczej warunkowane jest więc znajomością z jednej strony ogólnych, metodologicznych właściwości dowodu sądowego, z drugiej natomiast – jego kryminalistycznych charakterystyk szczegółowych, będących konsekwencjami rozwoju nauki (jak w przypadku informatyki śledczej czy też tzw. czerwonych flag) lub następstwami powstania całkowicie nowych zjawisk, wymagających refleksji kryminalistycznej (jak pojawienie się rynku kryptowalut).

Niniejsza praca jest głosem w dyskusji na te właśnie tematy.

Jerzy Konieczny

Autor fragmentu:

Wybrane zagadnienia dowodzenia w sprawach karnych

1.Wstęp

W każdym demokratycznym systemie prawnym mamy do czynienia z sytuacją, w której działania podejmowane przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości są w pewnych okresach postrzegane wyjątkowo krytycznie. Wynika to ze szczególnej roli, jaką w tych systemach odgrywa prawo i jego interpretacja, ale też z wolności słowa, która pozwala na rozpowszechnianie takiej krytyki. Zjawiska te mają niewątpliwie wiele przyczyn i nie są to przyczyny uniwersalne, takie same w różnych krajach. W części są one uzależnione od rozwoju demokracji, a w części wynikają z tendencji, które pojawiają się wskutek utrwalania się pewnej praktyki, wad lub niedociągnięć w organizacji pracy i we współdziałaniu organów realizujących zadania publiczne czy nawet niewłaściwego definiowania zasad procesu dowodzenia, w którym to zakresie należy także ująć konieczność reakcji na zagrożenia o charakterze szczególnym, obecnie związanym z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Prezentowane rozwiązania często są efektem...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX