Brzeziński Bogumił (red.), Morawski Wojciech (red.), Rudowski Jan (red.), Orzecznictwo w sprawach podatkowych. Edycja 2017

Monografie
Opublikowano: WKP 2017
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Orzecznictwo w sprawach podatkowych. Edycja 2017

Autorzy fragmentu:

Od redakcji

Oddajemy do rąk Czytelników kolejną edycję opracowania poświęconego orzecznictwu podatkowemu. Jego powstanie wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze – istnieje ewidentna potrzeba poznania stanowiska sądów w konkretnych sprawach, a po drugie – warto próbować dokonać rekonstrukcji sposobu rozumowania sądów w sprawach podatkowych. Niniejsza książka ma temu służyć.

Kilkadziesiąt znaczących wyroków sądów administracyjnych w sprawach podatkowych, wydanych zasadniczo w 2016 r., zostało poddanych analizie przez wybitnych znawców polskiego prawa podatkowego. Dobór orzeczeń ma w pewnej mierze charakter subiektywny; mamy nadzieję, że spotka się on z akceptacją Odbiorców.

Warto, aby dyskusja nad orzecznictwem odbywała się w szerokim kręgu specjalistów wykonujących różne zawody prawnicze. Zapewnia to zróżnicowane podejście do problemów polskiego prawa podatkowego. Dlatego autorami publikacji są zarówno prawnicy z kręgów akademickich, jak i praktycy – radcowie prawni, doradcy podatkowi, adwokaci oraz sędziowie sądów administracyjnych.

Opracowania zawarte w książce są częściowo efektem żywej dyskusji prowadzonej podczas obrad konferencji „II Wiosenny przegląd orzecznictwa podatkowego”, zorganizowanej przez Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniach 30–31.03.2016 r.

Komentarze mają w pełni autorski charakter; nie można ich wiązać ze społecznymi rolami pełnionymi przez ich twórców – doradców podatkowych, pracowników naukowych czy sędziów sądów administracyjnych.

Redaktorzy i Wydawnictwo składają w tym miejscu podziękowania autorom poszczególnych fragmentów pracy za to, że zechcieli podzielić się swoją wiedzą z szerszym audytorium.

Autor fragmentu:

ROZDZIAŁI
Zagadnienia ogólne prawa podatkowego

Granice uznania administracyjnego (wyrok NSA z 2.03.2016 r., II FSK 2474/15)

Są pewne granice uznania administracyjnego, w obrębie których może poruszać się organ podatkowy, podejmując decyzję w następstwie wystąpienia przesłanki „ważnego interesu podatnika” lub „interesu publicznego”, o których mowa w art. 67a § 1 o.p.; przekroczenie tych granic ma m.in. miejsce wówczas, gdy wybór alternatywy decyzyjnej dokonany został z rażącym naruszeniem zasady sprawiedliwości wskutek uwzględnienia kryteriów oczywiście nieistotnych (bagatelnych) lub nieracjonalnych albo na podstawie fałszywych przesłanek (argumentów, które są nieprawdziwe).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX