Nykiel Włodzimierz (red.), Zalasiński Adam (red.), Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach podatkowych

Monografie
Opublikowano: WK 2014
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach podatkowych

Autor fragmentu:

WSTĘP

Wkrótce upłynie dziesięć lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Konsekwencje owego przystąpienia są liczne, różnorodne i mają doniosłe znaczenie zarówno dla działania państwa, jak i codziennego życia obywateli. Olbrzymią rolę w Unii Europejskiej odgrywa Trybunał Sprawiedliwości UE, któremu Traktat o funkcjonowaniu UE poświęca wiele miejsca. Trybunał ten orzeka między innymi o wykładni traktatów oraz o ważności i wykładni aktów przyjętych przez organy Unii. W swoim orzecznictwie dąży on do zapewnienia jednolitego stosowania prawa UE we wszystkich państwach członkowskich. Orzecznictwo TSUE wywiera wpływ zarówno na stosowanie prawa, jak i jego stanowienie w państwach członkowskich. Przedmiotem ponad tysiąca orzeczeń Trybunału były sprawy podatkowe.

Niniejsza książka, będąca najpełniejszym na polskim rynku wydawniczym przedstawieniem orzecznictwa Trybunału, zawiera ponad 160 glos odnoszących się do ważniejszych orzeczeń wydanych w sprawach podatkowych. Obejmuje ona glosy dotyczące wyroków z zakresu podatków dochodowych, podatku od wartości dodanej, akcyzy, podatkowych aspektów pomocy publicznej oraz podatku od gromadzenia kapitału. Glosy przedstawiają nie tylko stany faktyczne i prawne poszczególnych spraw wraz z omówieniem rozstrzygnięcia i komentarzem, ale także, w szeregu przypadków, wyjaśnienie znaczenia wyroku dla polskiego porządku prawnego.

Książka adresowana jest do osób związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa podatkowego (np. członków i pracowników parlamentu, pracowników służb legislacyjnych rządu, pracowników Ministerstwa Finansów zajmujących się podatkami, sędziów, adwokatów, radców prawnych, pracowników administracji podatkowej, doradców podatkowych), a także do innych osób zainteresowanych problematyką prawa podatkowego UE. Będzie ona zapewne wykorzystywana w procesach dydaktycznych na uniwersytetach (przede wszystkim na prawie, administracji, ekonomii i zarządzaniu) i wyższych uczelniach ekonomicznych.

Włodzimierz Nykiel

Autor fragmentu:

CZĘŚĆPIERWSZA
PODATKI BEZPOŚREDNIE (PODATKI DOCHODOWE ORAZ PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN)

Komentarz do wyroku TS z dnia 28 stycznia 1986 r. w sprawie 270/83Komisja Wspólnot Europejskich v. Republika Francuska, ECR 1986, s. 273

1.Teza wyroku

„Poprzez nieprzyznanie oddziałom i agencjom spółek ubezpieczeniowych mających siedzibę rejestrową w innym państwie członkowskim prawa do kredytu podatkowego dla udziałowców w odniesieniu do dywidend wypłacanych takim oddziałom lub agencjom przez spółki francuskie, na takich samych zasadach, jakie stosowane są do takich wypłat otrzymywanych przez spółki francuskie, Republika Francuska uchybiła swym zobowiązaniom wynikającym z art. 52 TWE [obecnie art. 49 TFUE – przyp. aut.]”.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX