Krywan Tomasz, Odliczenia i zwroty z VAT. Pytania i odpowiedzi

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Odliczenia i zwroty z VAT. Pytania i odpowiedzi

Autor fragmentu:

Wstęp

Jedną z cech konstrukcyjnych podatku od towarów i usług (VAT) jest jego neutralność dla podatników. Koszt tego podatku ponoszą – przynajmniej z założenia – konsumenci. Neutralność VAT jest osiągana przez przysługujące podatnikom prawo do obniżania kwot podatku należnego o poniesiony koszt podatku naliczonego, czyli tzw. prawo do odliczenia.

Prawo do odliczenia nie przysługuje jednak z tytułu wszystkich dokonywanych przez podatników zakupów. W związku z tym bardzo często pojawiają się pytania dotyczące możliwości korzystania z prawa do odliczenia. Odpowiedzi na najczęstsze z tych pytań znajdą Państwo w rozdziale I. „Istnienie prawa do odliczenia”.

Kwotę podatku naliczonego nie zawsze stanowi cała kwota podatku, np. wykazanego na fakturach otrzymanych przez podatników. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kwot podatku naliczonego znajdują się w rozdziale II. „Kwota podatku naliczonego”.

Prawo do odliczenia może przysługiwać tylko w części. Również w tym zakresie podatnicy mają wiele pytań, na które odpowiedzi odnajdą Państwo w rozdziale III. „Częściowe prawo do odliczenia”.

Z prawa do odliczenia podatnicy nie mogą przy tym korzystać w dowolnym momencie. W związku z tym często pojawia się pytanie – kiedy można korzystać z prawa do odliczenia. Odpowiedzi na najczęstsze pytania z tego zakresu znajdują się w rozdziale IV. „Korzystanie z prawa do odliczenia”.

Z prawem do odliczenia jest ściśle związane prawo do dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad podatek należny, w tym prawo do zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy. Prawo do zwrotu kwot podatku naliczonego przysługiwać może również podatnikom, u których nie wystąpił podatek należny. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z tej tematyki znajdą Państwo w rozdziale V. „Dysponowanie nadwyżką podatku naliczonego. Zwrot VAT”.

W końcu wskazać należy, że w określonych przepisami sytuacjach podatnicy są obowiązani do korygowania kwot odliczonego podatku VAT lub są uprawnieni do odliczania kwot podatku VAT w drodze korekty. Odpowiedzi na najczęściej spotykane pytania w tym zakresie znajdują się w rozdziale VI. „Korekty podatku”.

W niniejszej publikacji zamieszczono odpowiedzi na 126 najczęściej zadawanych pytań dotyczących przepisów o korzystaniu z prawa do odliczenia i uzyskiwania zwrotu VAT. Powoduje to, że jest ona znakomitą pomocą dla wszystkich osób stosujących w praktyce te przepisy. Z pewnością książka stanowi również atrakcyjną pozycję dla osób, które pragną poszerzyć lub usystematyzować swoją wiedzę z zakresu przepisów o prawie do odliczenia.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Istnienie prawa do odliczenia

Prawo do odliczenia przysługuje przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Ponadto prawo do odliczenia przysługuje, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:

1)

dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (zob. art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT),

2)

dostaw produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT.

Prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (w skrócie nazywane prawem do odliczania podatku naliczonego) jest instytucją kluczową dla całego systemu VAT. System odliczeń ma na celu całkowite uwolnienie podatnika...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX