Kotas-Turoboyska Sławomira, Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego 2023 r. Przewodnik po zmianach

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego 2023 r. Przewodnik po zmianach

Autor fragmentu:

WSTĘP

Przekazywane w ręce Czytelników opracowanie omawia nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego dokonaną ustawą z 9.03.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 614).

Na mocy wskazanej ustawy dokonano wielu istotnych zmian procedury cywilnej, które w znaczący sposób wpływają nie tylko na obraz postępowania cywilnego, lecz także, przede wszystkim, na zakres obowiązków praktyków prawa: pełnomocników, sędziów, referendarzy sądowych i komorników sądowych, którzy po raz kolejny, w krótkim czasie, muszą przyswoić kształt zmienionych regulacji. Chcąc ułatwić ten proces, autorka zdecydowała się na przygotowanie kompleksowego, a przy tym syntetycznego opracowania, które ma ułatwić Czytelnikowi pozyskanie informacji o nadchodzących lub już wprowadzonych zmianach. Opracowanie omawia co do zasady tylko nowelizowane instytucje, w sposób atrakcyjny dla praktyków prawa, a zatem pozbawiony nadmiernych rozważań o charakterze stricte teoretycznym.

Układ opracowania został pomyślany w taki sposób, aby Czytelnik nie musiał samodzielnie poszukiwać treści przepisów czy dokonywać ich własnego porównania. Dlatego tekst przygotowano z zachowaniem chronologii ustawy nowelizującej. Każdy rozdział lub, jeśli konieczne było ich wyodrębnienie – podrozdział, zawiera na wstępie zestawienie przepisów w wersji dotychczas obowiązującej i w brzmieniu po nowelizacji z wyraźnym zaznaczeniem zakresu zmian i daty wejścia w życie. Następnie w ramach krótkiego komentarza autorka omawia wprowadzone rozwiązania, wskazując na ich przyczyny, kształt i przewidywane skutki dla praktyki. Zwieńczeniem każdego rozdziału (podrozdziału) jest syntetyczne podsumowanie, w którym w formie punktów wskazano najistotniejsze dla praktyki informacje o nowelizacji omawianych przepisów. Na końcu opracowania zamieszczono schematy wyjaśniające w przystępny sposób najważniejsze lub najtrudniejsze zagadnienia.

Autorka

Autor fragmentu:

I.Postępowanie procesowe

1.Właściwość sądu

1.1.Zakres zmian

Dotychczasowe brzmienie przepisu

Przepis po nowelizacji

Wejście w życie

Art. 17. Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy: (...)

4) o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami, o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym (...)

Art. 17. Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy: (...)

4) o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa sto tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym (...)

1.07.2023 r.

ALE w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem 1.07.2023 r., przepisu art. 17 ust. 4 nie stosuje się w zmienionym brzmieniu, z WYJĄTKIEM spraw rozpoznawanych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX