Brzeziński Bogumił (red.), Lasiński-Sulecki Krzysztof (red.), Morawski Wojciech (red.), Nowe narzędzia prawne w podatkach dochodowych i majątkowych

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Nowe narzędzia prawne w podatkach dochodowych i majątkowych

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Nie budzi wątpliwości to, że polski system podatkowy – podobnie zresztą jak systemy podatkowe wielu innych krajów – stał się przedmiotem działań podatników, które prowadzą do zmniejszenia jego efektywności. Działania te mają różną naturę. Mogą mieć one charakter oszustw podatkowych, ale także wyrafinowanych działań o charakterze optymalizacyjnym, które wykorzystują niedoskonałości polskiego prawa podatkowego. W tych działaniach, w wypadku podatków dochodowych, dość powszechnie wykorzystywano umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Coraz częściej wspomniane umowy służyły nie do unikania podwójnego opodatkowania, ale do unikania opodatkowania w ogóle. Problem spadku efektywności podatków dochodowych nie jest zjawiskiem specyficznym dla Polski. Wyrazem tego jest opracowany pod auspicjami OECD projekt BEPS (Base Erosion and Profit Shifting).

W Polsce doszło w ostatnich latach do radykalnych zmian reguł opodatkowania dochodu. Do ustaw podatkowych wprowadzono liczne rozwiązania, które miały na celu zamknięcie luk oraz uniemożliwienie jakiejkolwiek optymalizacji podatkowej. Można odnieść wrażenie, że dość często były to rozwiązania zbyt radykalne. Z niektórych z nich już się zresztą wycofano (np. gruntownie zmieniono tzw. minimalny podatek dochodowy od budynków handlowych i biurowych).

Nieco na uboczu zainteresowania prawodawcy pozostaje kwestia efektywności podatków majątkowych, a zwłaszcza podatku od nieruchomości. Doszło w tym podatku do kilku zmian, ale o dość ograniczonym znaczeniu.

Niniejsze opracowanie skupia się na analizie zmian prawnych, w ograniczonym zakresie odnosząc się do zagadnień ich efektów ekonomicznych.

Prof. zw. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr h.c.

Dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK

Dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK

Autor fragmentu:

Czy walka z nadużyciami zakończy funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych w Polsce?

1.Wstęp

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie obowiązujących od 1.01.2018 r. zmian w zakresie przepisów regulujących funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych (dalej: PGK). Modyfikacje zostały wprowadzone ustawą z 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne . Jakkolwiek nowelizacja wprowadza ułatwienia w zakładaniu PGK (jak np. obniżenie wymogów kapitałowych, oczekiwanego progu dochodowości), doprecyzowuje kwestie związane z bieżącym funkcjonowaniem PGK (jak np. kwestia obowiązku składania sprawozdań finansowych), to jednak jako główny cel zmian w zakresie przepisów regulujących funkcjonowanie PGK wskazano walkę z nadużyciami. W uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano wprost, że: „Brak w przepisach ustawy o CIT regulacji umożliwiającej ocenę pod kątem podatkowym czynności dokonanych w obrębie grupy po...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX