Damasiewicz Agnieszka, Najem i wynajem lokali komercyjnych

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2013
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Najem i wynajem lokali komercyjnych

Autor fragmentu:

Wstęp

Najem jest regulowany trzema grupami przepisów, tj. przepisami Kodeksu cywilnego o najmie wszystkich rzeczy, przepisami Kodeksu cywilnego o najmie wyłącznie lokali i przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów i dodatkach mieszkaniowych. Książka dotyczy lokali komercyjnych, więc ostatnia ze wskazanych regulacji jest pominięta jako nieznajdująca zastosowania.

Strony projektowanej umowy najmu lokalu nie zawsze wiedzą, jakie konsekwencje prawne wynikają z konkretnego przepisu lub w jaki sposób można zmienić kodeksową regulację przez odpowiednio ujęte postanowienia umowne. Książka formułuje odpowiedzi w tym zakresie.

Można omawiać każdy z przepisów i jego modyfikacje chronologicznie, przepis za przepisem, albo w grupach tematycznych.

Pojawił się jednak pomysł, by dokonać jeszcze innego użytecznego podziału. Mianowicie przedstawić regulację kodeksową i jej możliwe modyfikacje z dwóch różnych punktów widzenia: osobno wynajmującego, a osobno najemcy. Zagadnienia do omówienia są dla obu stron identyczne, ale zmienia się perspektywa.

Dlatego książka dzieli się na dwie części: spojrzenie na umowę najmu okiem wynajmującego i spojrzenie na umowę okiem najemcy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by każda ze stron umowy najmu najpierw przeczytała „swoją” część, a następnie „zakradła się do obozu przeciwnika” i prześledziła jego potencjalny tok myślenia.

Autor fragmentu:

CZĘŚĆA
Wynajmujący

RozdziałI
Podmioty

1.Uprawnienie i brak uprawnienia do zawarcia umowy najmu

[1] Kto może być wynajmującym lokal użytkowy. Wynajmujący nie musi być właścicielem czy współwłaścicielem lokalu. „Brak tytułu właścicielskiego nie ma wpływu na ważność umowy najmu” (wyrok SN z 8 czerwca 1999 r., II CKN 701/98, LexisNexis nr 6753975, Lex nr 523664). Prawo wynajmowania, oprócz tego, że może wynikać z prawa własności, może wynikać także z ograniczonych praw rzeczowych (użytkownik), z umów obligacyjnych (dzierżawca, najemca, biorący w użyczenie), a także z prawa użytkowania wieczystego.

Uprawnionymi do wynajmowania, którzy dysponują którymś z wyżej wymienionych praw, mogą być osoby fizyczne, w tym wspólnicy spółki cywilnej, jednostki organizacyjne mające przyznaną zdolność do czynności prawnych, np. wspólnoty mieszkaniowe (zgodnie z art. 6u.w.l. wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną), oraz osoby prawne, np. spółki kapitałowe, fundacje, stowarzyszenia i inne jednostki, którym przepisy szczególne przyznają podmiotowość...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX