Missala Witold (red.), Likwidacja spółki kapitałowej. Prawo, podatki, rachunkowość

Monografie
Opublikowano: LEX 2013
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Likwidacja spółki kapitałowej. Prawo, podatki, rachunkowość

Autorzy fragmentu:

Wprowadzenie

Likwidacje spółek to przejaw zdrowych działań restrukturyzacyjnych w skali całej gospodarki, to eliminowanie przedsiębiorstw nierentownych, "przejadających" swój majątek, powiększających zadłużenie, niemających przed sobą perspektyw prowadzenia korzystnej działalności gospodarczej.

Tej właśnie problematyce poświęcona jest książka. W pierwszym rozdziale prezentowane są ogólne zasady funkcjonowania spółek kapitałowych, uwarunkowania ekonomiczne decyzji właścicieli o ich likwidacji oraz podstawowe informacje o postępowaniach likwidacyjnych. Kolejny rozdział poświęcony jest szczegółowemu omówieniu czynności likwidacyjnych, z uwzględnieniem wygaszania działalności gospodarczej, zbywania majątku oraz zaspokajania wierzycieli. W rozdziale trzecim przedstawiamy zagadnienia sprawozdawczości finansowej, w tym zasady sporządzania sprawozdań finansowych w okresie likwidacji, a w czwartym podstawowe problemy podatkowe występujące w toku likwidacji spółek. Ostatni rozdział ukazuje problematykę odpowiedzialności likwidatora - wynikającej z przepisów: kodeksu spółek handlowych, prawa upadłościowego i naprawczego, prawa podatkowego, prawa bilansowego i prawa pracy, a także odpowiedzialności likwidatora za przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Na końcu książki zamieszczony został aneks, a w nim przykłady wielu dokumentów opracowywanych przez likwidatorów.

W prezentowaniu poszczególnych zagadnień wykorzystaliśmy orzecznictwo sądów powszechnych i administracyjnych oraz interpretacje Ministra Finansów. Przedstawiając swój punkt widzenia, opieraliśmy się na doświadczeniach własnych i likwidatorów, z którymi współpracowaliśmy. Za możliwość tej współpracy tą drogą dziękujemy.

Autorzy

Autorzy fragmentu:

RozdziałI
Podstawy formalnoprawne i ekonomiczne likwidacji spółki

1.CHARAKTERYSTYKA SPÓŁEK KAPITAŁOWYCH

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wyróżnia dwa typy kapitałowych spółek handlowych: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną. Szczególne regulacje prawne dla spółek powstałych w drodze komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych wprowadza ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.). We wszystkich spółkach szczególne znaczenie ma sposób sprawowania nadzoru nad ich działalnością.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX