Kidyba Andrzej (red.), Łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych

Monografie
Opublikowano: LEX 2013
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Niniejsze opracowanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie kompleksowego omówienia i analizy wszystkich procesów restrukturyzacyjnych, w jakie mogą wchodzić spółki handlowe zgodnie z regulacją zawartą w kodeksie spółek handlowych, a także procesów przekształcenia jednoosobowych przedsiębiorców i spółdzielni pracy w spółki handlowe, które również posiadają swoją regulację ustawową. Poza zakresem opracowania znalazły się tzw. przekształcenia gospodarcze (nieuregulowane przepisami prawa), które występują także w praktyce. Problematyka procesów restrukturyzacyjnych spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno w piśmiennictwie prawniczym, jak i w praktyce obrotu gospodarczego. Wydaje się, że te elementy dodatkowo dowodzą znaczenia i wagi tego zagadnienia. Istniejące publikacje posiadają jednak w przeważającej mierze charakter komentarza lub stanowią element prawnoporównawczy z innymi regulacjami w pracach o odmiennym charakterze. Są to opracowania ważne i cenne dla polskiego piśmiennictwa prawniczego, ale dokonana w nich analiza dotyczy poszczególnych instytucji mieszczących się w pojęciu restrukturyzacji. Publikacja niniejsza stara się ująć wszystkie procesy restrukturyzacyjne, tj. łączenie się, podział i przekształcenie, w sposób łączny i komplementarny z próbą wskazania elementów wspólnych założeń konstrukcyjnych i wyjaśnieniem zasadności (lub jej braku) w odmienności i różnicach w poszczególnych elementach tych konstrukcji, zwłaszcza w poszczególnych fazach tych procesów.

Z założenia zaprezentowane poglądy to wyraz zapatrywań autora opracowania, niemniej z dość znacznym odniesieniem do tych poglądów doktryny, które stoją w opozycji do przyjmowanych w niniejszej publikacji. Poglądy akceptujące stanowisko autora nie zawsze są w tej monografii sygnalizowane, zostały jednak wskazane w zestawionej bibliografii.

Katowice, czerwiec 2013 r.

prof. zw. dr hab. Antoni Witosz

Autorzy fragmentu:

CZĘŚĆ1
ZAGADNIENIA OGÓLNE

ROZDZIAŁ1
POTRZEBA KOMPLEKSOWEJ REGULACJI PRAWNYCH FORM RESTRUKTURYZACJI SPÓŁEK HANDLOWYCH

Ustawodawca w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych zdaje się przyjmować założenie, iż wybór typu spółki, w ramach którego ma być prowadzona działalność, zwłaszcza gospodarcza, nie musi być dokonany "raz na zawsze". Na różnych etapach działalności lub z powodu rodzaju prowadzonej działalności przydatne mogą być różne typy spółek, bądź też założony cel może zostać osiągnięty poprzez takie zabiegi organizacyjne, które mogą doprowadzić do zmian organizacyjnych, a nawet ustania bytu prawnego, zaś działalność prowadzona będzie nadal.

W doktrynie prawa, a także w doktrynie nauk ekonomicznych, na określenie instytucji łączenia się, podziału albo przekształcenia się spółek handlowych używany bywa zbiorczy termin "przekształcenia sensu largo", w odróżnieniu od przekształcenia sensu stricto, jako instytucji regulowanej w kodeksie spółek handlowych. Wprowadzenie jednego terminu w dwóch różnych znaczeniach nie jest jednak, jak się wydaje, uzasadnione ani metodologicznie, ani...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX