Goc Mieczysław, Gruza Ewa, Moszczyński Jarosław, Kryminalistyka czyli o współczesnych metodach dowodzenia przestępstw

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Kryminalistyka czyli o współczesnych metodach dowodzenia przestępstw

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Kryminalistyka, metody pracy dochodzeniowo-śledczej, ekspertyzy sądowe zdają się być tajemnicze, pobudzają wyobraźnię i zainteresowanie wielu osób, nawet tych, które nie są związane z prawem. W filmach kryminalnych, sensacyjnych, literaturze popularnonaukowej wykorzystuje się zdobycze kryminalistyki, by w bardziej atrakcyjny sposób pokazać zbrodnię i sposoby wykrywania sprawców. Dzieje się tak dlatego, że kryminalistyka jest niezwykle barwną, dynamicznie rozwijającą się i atrakcyjną nauką, mocno zakorzenioną przede wszystkim w procedurze karnej. Praktycznie każde osiągnięcie naukowe, bez względu na to, z jaką dyscypliną naukową jest powiązane, które może przyczynić się do ujawnienia śladów, rekonstrukcji zdarzenia, identyfikacji sprawcy, rozwiązania sprawy kryminalnej, wspomagać profilaktykę kryminalną, jest wykorzystywane w tej nauce. Kryminalistyka balansuje na pograniczu praktycznie wszystkich dziedzin naukowych – od medycyny, psychologii, nauk ścisłych, przyrodniczych, fizyki, chemii, biologii, nauk technicznych do weterynarii i informatyki włącznie. Dlatego też konieczne jest stałe uaktualnianie tej wiedzy, pokazywanie nowych obszarów, w których staje się ona nieodzowna, wręcz niezbędna. Tak jak zmienia się świat dookoła nas, otoczeni jesteśmy nowymi technologiami, tak zmienia się kryminalistyka i jej możliwości.

Nawiązując do wcześniej wydanego podręcznika naszego współautorstwa, oddajemy w ręce Czytelników publikację, w której prezentujemy najbardziej aktualną wiedzę kryminalistyczną, uwzględniającą najnowsze osiągnięcia i nowe kierunki jej wykorzystania, czyniąc to w sposób systematyczny i przystępny dla potencjalnego odbiorcy. Pokazujemy nowe obszary wykorzystania kryminalistyki, jej dynamikę, możliwości, równoważąc rozważania teoretyczne i praktyczne zastosowanie tej wiedzy. Łącząc nasze doświadczenia eksperckie z wiedzą naukową, w najbardziej zobiektywizowany sposób przedstawiamy teorię, jak też praktyczne oblicze kryminalistyki. Mamy nadzieję, że publikacja ta będzie pomocna dla wszystkich interesujących się współczesnymi osiągnięciami nauki wykorzystywanej w dochodzeniu przestępstw, zarówno Czytelników niezwiązanych zawodowo z kryminalistyką, ale interesujących się zagadnieniami pracy wykrywczej, jak chociażby dziennikarze czy miłośnicy powieści kryminalnych, jak i tych, dla których kryminalistyka jest codziennością w ich pracy zawodowej czy studiach.

Doceniając tradycję i szanując ponadwiekowy dorobek tej nauki, zapraszamy Czytelników w świat kryminalistyki, czyli rzeczy o współczesnych metodach dowodzenia przestępstw.

Autorzy

Autor fragmentu:

RozdziałI
POCZĄTKI, ZAKRES I ZADANIA KRYMINALISTYKI

1.Krótki zarys dziejów kryminalistyki

Kryminalistyka jako dyscyplina naukowa powstała stosunkowo niedawno. Za jej naukowe „narodziny” przyjmuje się przeważnie koniec XIX w., utożsamiając datę uznania jej za naukę z pierwszym wydaniem w 1893 r. w Grazu książki Hansa Grossa – Podręcznik sędziego śledczego, która w trzecim wydaniu opublikowanym w 1899 r. otrzymała podtytuł Podręcznik sędziego śledczego jako system kryminalistyki. Jednakże kto i kiedy po raz pierwszy zastosował termin „kryminalistyka”, nie jest w pełni wyjaśnione. Pojęciem tym określano bowiem już znacznie wcześniej wiedzę o ściganiu przestępstw, wykorzystywaniu innych dyscyplin wiedzy i nauki do poszukiwania sprawców wydarzeń kryminalnych. Świadczyć o tym może chociażby wydana w języku polskim w 1848 r. we Wrocławiu trzytomowa praca Feliksa Górskiego pt. Czarna Księga, w której znajdujemy opisy przypadków kryminalnych z praktyki sądowej. Autor – prawnik i humanista – stworzył zbiór reportaży z najciekawszych procesów kryminalnych, opisując osiągnięcia nie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX