Młodawska-Piaseczna Małgorzata, Wielgolewska Anna, Kodeks postępowania karnego. Kazusy

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  podręcznik
Autorzy monografii:

Kodeks postępowania karnego. Kazusy

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Książka Kodeks postępowania karnego.Kazusy została napisana głównie z myślą o aplikantach radcowskich i adwokackich. Zawarte w opracowaniu kazusy z problematyki postępowania karnego zostały zatem tak dobrane i skonstruowane, aby były pomocne w przygotowaniu się do egzaminów końcowych. Zawarte w publikacji schematy przedstawiające w graficzny sposób dane zagadnienie czy instytucję, pozwolą lepiej zrozumieć omawianą materię.

Objętość i forma niniejszego opracowania nie pozwoliły szczegółowo omówić wszystkich zagadnień z zakresu procesu karnego, dlatego konieczne było wybranie niektórych z nich. Wybór został dokonany w taki sposób, aby rozwiać wątpliwości, które pojawiają się w praktyce – czy to na sali sądowej, czy podczas spotkań w czasie praktyk odbywanych przez aplikantów. W odpowiedziach Czytelnik nie znajdzie rozważań teoretycznych, lecz jedynie praktyczne rozwiązania, wsparte poglądami wyrażonymi w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Małgorzata Młodawska-Piaseczna

Anna Wielgolewska

Autorzy fragmentu:

KAZUSY

Kazus1
OBRONA OBLIGATORYJNA NA GRUNCIE KODEKSU POSTĘPOWANIA KARNEGO PRZED SĄDEM PIERWSZOINSTANCYJNYM (ART. 79 I 80 K.P.K.)

Obrona obligatoryjna przed sądem rejonowym w postępowaniu rozpoznawczym

Obrona obligatoryjna przed sądem okręgowym w postępowaniu rozpoznawczym

Stan faktyczny

Do Sądu Rejonowego w Gdańsku wpłynął akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi Michelowi, oskarżonemu o popełnienie przestępstwa kwalifikowanego z art. 178a § 1 k.k. oraz znieważenie funkcjonariuszy Policji podczas pełnienia i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, tj. o czyn kwalifikowany z art. 226 § 1 k.k. Trzeci zarzut, jaki postawiono Wojciechowi Michelowi, to stosowanie groźby bezprawnej wobec interweniujących policjantów, tj. popełnienie czynu kwalifikowanego z art. 224 § 2k.k. Oskarżony był narodowości romskiej, obywatelstwa polskiego. Wojciech Michel w trakcie pierwszego przesłuchania w toku postępowania przygotowawczego, po przedstawieniu mu zarzutu popełnienia przestępstwa, składał wyjaśnienia. Po zakończeniu wskazanej czynności procesowej funkcjonariusz Policji przedłożył mu do zapoznania protokół jego wyjaśnień do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX