Pchałek Marcin (red.), Gospodarowanie wodami. Kluczowe wyzwania w ramach nowego cyklu planistycznego

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Gospodarowanie wodami. Kluczowe wyzwania w ramach nowego cyklu planistycznego

Autorzy fragmentu:

Część pierwsza OCENY ODDZIAŁYWANIA NA STAN WÓD

I.OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO PRZEDSIĘWZIĘĆ A DĄŻENIE DO OSIĄGNIĘCIA CELÓW ŚRODOWISKOWYCH W ZAKRESIE OCHRONY WÓD

1.Wprowadzenie

Ramowa dyrektywa wodna , najważniejszy unijny akt prawny dotyczący gospodarki wodnej, ustanawia cele środowiskowe, które powinny zostać osiągnięte przez państwa członkowskie w odniesieniu do wód (w niniejszym artykule określane jako „cele środowiskowe w zakresie ochrony wód”). Obowiązek osiągnięcia tych celów pociąga za sobą konieczność odpowiedniej kontroli działań i inwestycji, które mogłyby negatywnie na owe cele wpłynąć.

W odniesieniu do przedsięwzięć wymagających – zgodnie z dyrektywą EIA i transponującymi ją przepisami prawa polskiego – oceny oddziaływania na środowisko to właśnie ta ocena wydaje się najodpowiedniejszą procedurą, w ramach której wpływ przedsięwzięcia na wody może być zweryfikowany, a decyzja wydana po przeprowadzeniu OOŚ – instrumentem kontroli zapewniającym przestrzeganie celów środowiskowych w zakresie ochrony wód.

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie, w jaki sposób – w świetle prawa polskiego i unijnego – kwestia oddziaływania planowanych przedsięwzięć...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX