Borkowski Piotr, Leśniak Olga, Egzekucja z nieruchomości

Monografie
Opublikowano: WK 2016
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Egzekucja z nieruchomości

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Zwiększające się zainteresowanie egzekucją sądową, w szczególności egzekucją z nieruchomości, jest wynikiem zmian społeczno-gospodarczych, jakie zaszły i nadal zachodzą w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Spośród wszystkich sposobów egzekucji sądowej egzekucja z nieruchomości niewątpliwie jest najbardziej skomplikowanym i złożonym. Składa się ona z wielu etapów, krzyżują się w niej zadania sądu i komornika. Konsekwencją rozwoju gospodarczego i rosnących inwestycji jest wzrastająca liczba kredytów hipotecznych. To z kolei wprost przekłada się na zwiększanie liczby egzekucji z nieruchomości. Przez lata stanowiła ona słaby punkt sądowego postępowania egzekucyjnego. Trwające nierzadko wiele lat postępowania egzekucyjne nie zawsze doprowadzały do zaspokojenia wierzyciela. Stan taki sprawił, że w ostatniej dekadzie przepisy normujące to postępowanie przeszły liczne nowelizacje. Pociąga to za sobą potrzebę usystematyzowania wiedzy w tym zakresie.

Publikacja kierowana jest do wszystkich osób mających zawodowo styczność z egzekucją sądową, a więc w szczególności do sędziów, komorników, prawników świadczących pomoc prawną. Może także stanowić pomoc dla aplikantów wszystkich rodzajów aplikacji jako kompendium wiedzy w zakresie egzekucji sądowej. Znajomość zagadnień dotyczących egzekucji ważna jest nie tylko dla sądów i kancelarii komorniczych. Efektywność postępowań egzekucyjnych w dużej mierze zależy także od prawidłowo przygotowanego wniosku o wszczęcie egzekucji czy też dalszej aktywności wierzyciela, najczęściej w sprawach o większym kalibrze, reprezentowanych przez podmiot świadczący profesjonalnie pomoc prawną.

Niniejsza praca nie jest opracowaniem naukowym. Nie zastępuje komentarza do przepisów, których funkcjonowanie w praktyce jest jej głównym przedmiotem, nie zawiera także pełnego przeglądu orzecznictwa. Jej główny trzon stanowi omówienie sądowego postępowania egzekucyjnego w zakresie egzekucji z nieruchomości. Dla pełnego jego przedstawienia należało jednak także poruszyć zagadnienia wychodzące poza ten zakres, a dotyczące egzekucji sądowej w ogóle.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Wszczęcie egzekucji z nieruchomości

1.Właściwość komornika

Zgodnie z art. 921 § 1 i 2 k.p.c. egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Jeżeli nieruchomość jest położona w okręgu kilku sądów, wybór należy do wierzyciela. Jednakże z postępowaniem wszczętym na wniosek jednego wierzyciela połączone będą postępowania wszczęte na wniosek innych wierzycieli. W tej sytuacji komornik, który rozpoczął egzekucję, o wszczęciu, a następnie o ukończeniu egzekucji zawiadomi komornika, do którego mogłaby należeć egzekucja. Właściwość do prowadzenia egzekucji z nieruchomości komornika działającego przy sądzie, w okręgu którego położona jest nieruchomość, jest wyłączna. Co do zasady wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie dotyczy to jednak spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, do których stosuje się odpowiednio przepisy o tym rodzaju egzekucji .

Przemienna właściwość komornika w sprawach o egzekucję z nieruchomości dotyczy wyłącznie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX