Kowalski Radosław, Zaliczka a nadpłata

Linie orzecznicze
Opublikowano: ABC
Status: Aktualna
Autor:

Zaliczka a nadpłata

Ze względu na roczny charakter podatków dochodowych, ale jednocześnie obowiązek zapłaty zaliczki w trakcie roku, która to zaliczka może być zaległością podatkową, istotnym zagadnieniem jest kwestia zaliczki zapłaconej w zbyt wysokiej kwocie. Jest to o tyle ważne, że właśnie charakter nadpłaconej zaliczki i sposób rozliczania takiej kwoty zdecyduje o tym, czy zapłacona uprzednio zawyżona zaliczka może owym zawyżeniem kompensować automatycznie zaległość powstałą w kolejnych okresach miesięcznych bądź kwartalnych w danym roku podatkowym.

Niestety, taki sposób klasyfikacji i rozliczania zawyżonych zaliczek nie budzi większych kontrowersji w orzecznictwie – stąd jednolita linia orzecznicza.

Stanowi to niejednokrotnie pewne zaskoczenie u podatników, co prowadzi do tego, iż podatnik, który zawyżył zaliczkę i obniżył samodzielnie, bez uzasadnionego wniosku, o kwotę zawyżenia kolejną zaliczkę, popada w zaległość i musi z tego tytułu płacić odsetki, nawet jeżeli w zeznaniu rocznym dokona właściwego rozliczania.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX