Więcek Krystian, Zachowanie przez bank dobrej wiary przy nabywaniu hipoteki od współmałżonka

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2014
Status: Aktualna
Autor:

Zachowanie przez bank dobrej wiary przy nabywaniu hipoteki od współmałżonka

Art. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn.: z 2013 r., poz. 707) statuuje rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych, której jednym z praktycznych wymiarów jest to, że nabywca praw w niej ujawnionych nie musi - celem zabezpieczenia własnych interesów prawnych - przeprowadzać dodatkowych czynności zmierzających do potwierdzenia zgodności rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości z ujawnionym w księdze wieczystej. Treść art. 6 ust. 2 u.k.w.h. wyłącza tę ochronę w przypadku istnienia po stronie nabywcy złej wiary, która zaistnieje również i wówczas, gdy nabywca co prawda nie posiada pozytywnej wiedzy o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym, ale może się z łatwością o takiej niezgodności dowiedzieć.

W orzecznictwie przyjmuje się, że przesłanki stwierdzenia skutkującego złą wiarą niedbalstwa nabywcy powinny być oceniane w sposób zróżnicowany w zależności od jego poziomu świadomości prawnej i środków mogących posłużyć zweryfikowaniu stanu prawnego, którymi on dysponuje. Wyższe rygory narzuca się więc podmiotom prowadzącym w sposób profesjonalny działalność gospodarczą z wykorzystaniem praw ujawnianych w księgach wieczystych, co dotyczy w pierwszej kolejności banków korzystających w ramach umów kredytowych z zabezpieczeń hipotecznych na nieruchomościach. Panuje też powszechna zgoda co do tego, że obowiązek weryfikacji stanu prawnego ujawnionego w księdze wystąpi w razie zaistnienia po stronie nabywcy wątpliwości co do jego zgodności ze stanem prawnym rzeczywistym. Jasnym jest przy tym, że podmiot profesjonalny nabierze takich wątpliwości w szerszym zakresie przypadków faktycznych, niż podmiot nie dysponujący specjalistyczną wiedzą prawniczą.

W tym kontekście pojawił się jednak problem, czy pewne stany faktyczne "z zasady" nie powinny rodzić po stronie podmiotu profesjonalnego wątpliwości co do zgodności ujawnionego stanu prawnego z rzeczywistym. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy jako właściciel nieruchomości ujawniony w księdze jest jedynie jeden z małżonków, w którego małżeństwie istnieje majątek wspólny. Czy bank powinien wówczas aktywnie badać rzeczywisty stan własności nieruchomości pomimo treści księgi i zgodnego z tą treścią oświadczenia małżonka dokonującego czynności? Czy zaniechanie takiego badania oznaczać będzie niedbalstwo prowadzące do stanu złej wiary banku, na rzecz którego ustanawiana jest hipoteka?

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX