Sekuła-Leleno Małgorzata, Skuteczność zgłoszenia w skardze kasacyjnej zarzutu nieważności postępowania dotykającego stronę przeciwną

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2016
Status: Aktualna
Autor:

Skuteczność zgłoszenia w skardze kasacyjnej zarzutu nieważności postępowania dotykającego stronę przeciwną

W orzecznictwie Sądu Najwyższego nie ma jednolitości poglądów co do skuteczności zgłoszenia zarzutu nieważności postępowania w skardze kasacyjnej z powodu nienależytego umocowania pełnomocnika strony przeciwnej.

Z jednej strony wskazuje się, że na wadliwe ustanowienie pełnomocnika procesowego nie może się skutecznie powołać strona przeciwna bowiem przewidziany w art. 379 pkt 2 k.p.c. wymóg należytego umocowania pełnomocnika procesowego pod rygorem nieważności postępowania ustanowiony jest w interesie strony, która z tego pełnomocnika korzysta, w związku z czym tylko ta strona może powołać się na nieważność postępowania z powodu nieprawidłowości w udzieleniu pełnomocnictwa. Wskazuje się, że rygor nieważności postępowania przewidziany został jedynie w jej interesie. Natomiast inna strona może skutecznie podnosić uchybienia z tym związane jedynie wówczas, gdy wykaże, że miały one istotny wpływ na wynik sprawy.

Według drugiego stanowiska strona wnosząca skargę kasacyjną, może ją oprzeć na zarzucie nieważności postępowania dotyczącym interesów strony przeciwnej. Wskazuje się, że ustanowione w postępowaniu rygory i sankcje zawsze służą nie tylko interesom stron, ale chronią także interes wymiaru sprawiedliwości wyrażający się w zagwarantowaniu pewności i stabilności orzeczeń sądowych. Interesu prawnego w tym zakresie, polegającego na usprawiedliwionym oczekiwaniu niewzruszalności zapadłego i prawomocnego orzeczenia, nie można odmówić również tej stronie, której uchybienie nie dotyczy.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX