Dulewicz Katarzyna, Sancewicz Tomasz, Roszczenia przysługujące z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy terminowej

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2014
Status: Aktualna
Autorzy:

Roszczenia przysługujące z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy terminowej

Pracodawca może jednostronnie rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę na czas określony, jeżeli są spełnione dwa warunki: umowa została zawarta na okres powyżej 6 miesięcy oraz strony wyraźnie dopuściły możliwość wcześniejszego jej rozwiązania w takim trybie. W orzecznictwie jest rozbieżność czy pracownik może żądać przywrócenie do pracy, jeżeli pracodawca wypowiedział umowę o pracę zawartą na czas określony bez upoważnienia zawartego w umowie.

Jedna grupa orzeczeń stoi na stanowisku, że pracownik ma w takiej sytuacji do wyboru jedno z dwóch roszczeń - może domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Takie zakończenie stosunku pracy wykazuje podobieństwo do nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Dlatego skutki prawne takiego oświadczenia woli pracodawcy określa art. 59 w związku z art. 56 k.p., z których wynika, że pracownik może domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać lub pozostały termin jest krótki, pracownikowi przysługuje jedynie roszczenie o odszkodowanie. Przywrócenie do pracy byłoby w takiej sytuacji nieuzasadnione w związku z tym, że pomiędzy stronami nie istniałby już stosunek pracy.

Część wyroków wskazuje jednak, że pracownikowi przysługuje jedynie odszkodowanie. Skutki prawne niezgodnego z prawem rozwiązania za wypowiedzeniem umowy terminowej określa jedynie art. 50 k.p. Przewiduje on tylko roszczenie odszkodowawcze.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX