Janczukowicz Krzysztof, Polecenie jako obniżające podstawę opodatkowania darowizny

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2024
Autor:

Polecenie jako obniżające podstawę opodatkowania darowizny

Otrzymaniu spadku albo darowizny może towarzyszyć obciążenie spadkobiercy albo obdarowanego wykonaniem jakiegoś polecenia. Często polecenie to ma wartość majątkową w tym sensie, że jego realizacja wiąże się z jakimś wydatkiem po stronie wykonującego polecenie. Prawo podatkowe uwzględnia tę sytuację na korzyść podatników, gdyż wartość polecenia, które spadkodawca albo darczyńca nałożył na, odpowiednio, spadkobiercę albo obdarowanego, obniża podstawę opodatkowania spadku i darowizny, jeśli polecenie zostało wykonane (art. 7 ust. 2 u.p.s.d.). Na tle tej regulacji nie ma wątpliwości, że warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania jest wykonanie polecenia, jednak dochodzi do kontrowersji w dwóch, niezwiązanych zresztą ze sobą, kwestiach:

- czy podstawę opodatkowania można obniżać także o polecenie przynoszące korzyść majątkową wykonującemu to polecenie spadkobiercy albo obdarowanemu (poglądy nr 1 i 2)?

- w jakim czasie polecenie darczyńcy powinno być wykonane przez obdarowanego, by mogło obniżać podstawę opodatkowania (poglądy nr 3 i 4)?

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX