Janczukowicz Krzysztof, Dzień poniesienia kosztu pośredniego

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2021
Status: Aktualna
Autor:

Dzień poniesienia kosztu pośredniego

Zasady potrącania kosztów w czasie są różne i zależą od rodzaju kosztów (bezpośrednie, czyli takie, które można związać z konkretnym przychodem oraz pośrednie, czyli pozostałe), a także od rodzaju ksiąg podatkowych prowadzonych przez podatnika (księgi rachunkowe albo podatkowa księga przychodów i rozchodów). Niniejsze opracowanie dotyczy kosztów pośrednich u podatników prowadzących księgi rachunkowe, a pytanie brzmi: z jakim dniem należy związać dany koszt? Stosownie do udzielonej odpowiedzi:

- koszt zostanie przyporządkowany do właściwego mu okresu rozliczeniowego, obniżając podstawę opodatkowania za ten właśnie okres;

- w przypadku poniesienia kosztu w walucie obcej zostanie wybrany kurs walutowy z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Regulacja tej kwestii w obu ustawach o podatku dochodowym jest taka sama: koszty pośrednie "są potrącalne w dacie ich poniesienia" (art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej u.p.d.o.p. i art. 22 ust. 5c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej u.p.d.o.f.), a za "dzień poniesienia kosztu" uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku)" (art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. i art. 22 ust. 5d u.p.d.o.f.) Niestety, ten ostatni zwrot nie jest rozumiany jednolicie. Jak interpretują go sądy administracyjne?

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX