Kowalski Artur, Dojazd pracowników do pracy, zapewniony przez pracodawcę

Linie orzecznicze
Opublikowano: ABC
Status: Nieaktualna, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor:

Dojazd pracowników do pracy, zapewniony przez pracodawcę

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r. wiele wątpliwości budziły skutki podatkowe finansowania dojazdu do pracy pracownikom przez pracodawcę. Stosownie bowiem do art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Użyty powyżej zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów stanowią katalog otwarty. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

W świetle powyższych regulacji wykrystalizowały się dwa przeciwstawne poglądy co do sposobu ustalenia nieodpłatnego świadczenia.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX