Wiktor Krzysztof, Wiśniewski Radosław, Decyzja następcza (decyzja o sprzedaży lokali albo decyzja o ustanowieniu użytkowania wieczystego) w stosunku do odmownej decyzji dekretowej jako źródło szkody w sprawach odszkodowawczych dotyczących nieruchomości warszawskich

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2015
Status: Aktualna
Autorzy:

Decyzja następcza (decyzja o sprzedaży lokali albo decyzja o ustanowieniu użytkowania wieczystego) w stosunku do odmownej decyzji dekretowej jako źródło szkody w sprawach odszkodowawczych dotyczących nieruchomości warszawskich

W sprawach odszkodowawczych dotyczących nieruchomości objętych działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy [ dalej jako „dekret warszawski”], sądy zajmują różne stanowisko co do źródła zaistniałej szkody, gdy po wydaniu odmownej decyzji dekretowej Skarb Państwa dokonał rozporządzenia daną nieruchomością na rzecz osób trzecich poprzez wydanie decyzji o sprzedaży lokali albo poprzez wydanie decyzji o ustanowieniu użytkowania wieczystego (dalej również jako „decyzje następcze”). W takich sytuacjach w orzecznictwie za źródło szkody przyjmuje się wadliwą decyzję dekretową lub wadliwą decyzję następczą.

Przypomnieć należy, że organ rozpoznający wniosek złożony w trybie art. 7 ust. 1 dekretu warszawskiego był zobowiązany przyznać prawo wieczystej dzierżawy (później prawo własności czasowej, a następnie prawo użytkowania wieczystego), jeżeli – w myśl art. 7 ust. 2 dekretu warszawskiego – sposób korzystania z gruntu przez dawnego właściciela lub jego następców prawnych dał się pogodzić z jego przeznaczeniem z planu zabudowania. Zazwyczaj organy, niezależnie od spełnienia czy też niespełnienia ww. warunku, wydawały odmowne decyzje dekretowe. W takich okolicznościach dochodziło do rozporządzenia nieruchomością na rzecz osób trzecich poprzez wydanie decyzji następczej.

Po uzyskaniu przez dawnych właścicieli (lub ich następców prawnych) odpowiednich decyzji nadzorczych stwierdzających wadliwość decyzji dekretowej i decyzji następczej, a także po wystąpieniu przez nich z powództwem odszkodowawczym, sądy cywilne różnie identyfikują źródło szkody i tym samym różnie interpretują wystąpienie adekwatnego związku przyczynowego. To z kolei ma wpływ na obliczanie terminu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego, za początek biegu którego uznawać należy bądź datę decyzji nadzorczej wobec decyzji dekretowej bądź datę decyzji nadzorczej wobec decyzji następczej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX