Makuch Jakub, Czy decyzja orzekająca o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości może funkcjonować w obrocie prawnym niezależnie od rozstrzygnięcia w przedmiocie zwrotu przez poprzedniego jej właściciela ustalonego odszkodowania?

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2018
Status: Aktualna
Autor:

Czy decyzja orzekająca o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości może funkcjonować w obrocie prawnym niezależnie od rozstrzygnięcia w przedmiocie zwrotu przez poprzedniego jej właściciela ustalonego odszkodowania?

Warunkiem zwrotu wywłaszczonej nieruchomości jest zwrot Skarbowi Państwa lub właściwej jednostce samorządu terytorialnego przez poprzedniego właściciela (jego spadkobiercę) ustalonego za nieruchomość odszkodowania lub przyznanej nieruchomości zamiennej (art. 136 ust. 3 u.g.n.). Powyższe oznacza, że decyzja orzekająca o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości winna zarazem zwierać rozliczenia finansowe, odnoszące się do zwrotu ustalonego odszkodowania. W orzecznictwie sądowoadministracyjnym powstało jednak zagadnienie, czy w sytuacji zakwestionowania przez stronę postępowania zwrotowego wyłącznie rozstrzygnięcia w sprawie rozliczeń (zwrotu ustalonego odszkodowania) dopuszczalne jest uchylenie przez organ odwoławczy (lub sąd administracyjny) zaskarżonej decyzji zwrotowej tylko w tym kwestionowanym zakresie. W takim bowiem przypadku powstaje sytuacja, że w obrocie prawnym funkcjonuje ostateczne orzeczenie o zwrocie nieruchomości, zaś kwestia rozliczeń nie jest rozstrzygnięta i będzie przedmiotem dalszego procedowania organu administracji publicznej.

Wg jednego z poglądów, nie ma przeszkód aby decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości i zwrocie ustalonego odszkodowania mogła być uchylona tylko w tej części, która dotyczy zwrotu ustalonego odszkodowania. Natomiast wg drugiego stanowiska, fakt zakwestionowania jednego z koniecznych elementów decyzji zwrotowej (o odszkodowaniu) nakazuje uchylić całą decyzję, także w części dotyczącej zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX