Czajkowska Alicja, Romocka-Tyfel Barbara, Zmiana imienia i nazwiska. Geneza. Komentarz. Orzecznictwo. Wzory decyzji, wyd. V

Komentarze
Opublikowano: WKP 2021
Stan prawny: 5 maja 2021 r.
Autorzy komentarza:

Zmiana imienia i nazwiska. Geneza. Komentarz. Orzecznictwo. Wzory decyzji, wyd. V

Autorzy fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE

Przekazujemy piąte wydanie komentarza do przepisów prawnych o zmianie imienia i nazwiska. Aktualny komentarz, jak również wydany w 2017 r. odnoszą się do ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 707 ze zm.). Omawiana tematyka została wzbogacona o orzecznictwo sądowe oraz doświadczenia praktyków – kierowników urzędu stanu cywilnego. Niewielkie zmiany wprowadzone do ustawy w czasie jej obowiązywania nie mają znaczenia merytorycznego.

Uwagi zawarte w komentarzu uwzględniają spojrzenie na stosowanie przepisów regulujących problematykę orzekania o zmianie imienia lub nazwiska. Naszym zamierzeniem jest próba rozwiązywania problemów kontrowersyjnych, mających na celu wypracowanie jednolitego stanowiska w kwestiach nastręczających trudności stosowania prawa w praktyce.

Komentarz zawiera uzupełnienia o zagadnienia i problemy zgłaszane przez praktyków (m.in. na szkoleniach). Uwzględniono też w opracowaniu opinie przedstawicieli nauki oraz rozstrzygnięcia i wskazania zawarte w orzeczeniach sądowych. Komentarz (jak w poprzednich wydaniach) zawiera porównanie aktualnej regulacji prawnej w zakresie zmiany imienia i nazwiska z poprzednimi zapisami ustawowymi, opatrzone uwagami autorek do niektórych rozwiązań prawnych.

Myślą przewodnią takiego ujęcia przedmiotowej problematyki jest to, aby z wielu istotnych informacji wyodrębnić poszczególne problemy jurydyczne. Publikacja zawiera również wybór przepisów związkowych, orzecznictwa sądowego, opinii Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk oraz wzory decyzji i dokumentów.

Omówienia dotyczące genezy imion i nazwisk, ich znaczenia oraz prawnych źródeł tej problematyki w ujęciu historycznym zostały zaczerpnięte z wydania z 2012 r.

Autorki starały się opracować komentarz w miarę szczegółowo, kierując go do szerokiej rzeszy odbiorców, a przede wszystkim do kierowników urzędów stanu cywilnego, z nadzieją, że będzie pomocny w zrozumieniu i stosowaniu analizowanych w nim przepisów prawa.

Alicja Czajkowska

Autorzy fragmentu:
Art. 1art(1)Zakres przedmiotowy

1.

Artykuł 1 znowelizowanej ustawy o zmianie imienia i nazwiska zachował swoje dotychczasowe brzmienie. Zatem treść komentarza do tego przepisu z poprzednich wydań zachowuje w zasadzie swoją aktualność tak co do istoty przedmiotu, jak i konstrukcji prawnej zagadnienia.

Nadal obowiązuje zasada zaliczenia przedmiotu ustawy do drogi administracyjnej – zmiana imienia i nazwiska dokonuje się na mocy decyzji administracyjnej, na wniosek osoby, której ta zmiana ma dotyczyć, a warunkiem jest istnienie ważnego powodu uzasadniającego w ocenie organu decyzyjnego, którym jest kierownik urzędu stanu cywilnego, pozytywne rozstrzygnięcie.

2.

Do istotnej zmiany zaliczyć należy rozszerzenie zakresu podmiotowego wskutek rozciągnięcia zmiany nazwiska jednego z rodziców zarówno na małoletnie dzieci, jak i dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

Ustawodawca zniósł zasadę właściwości miejscowej ustalającej pierwotnie kompetencje kierownika do rozstrzygania o zmianie imienia lub nazwiska...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX