Świeczkowski Jarosław (red.), Zabezpieczenie spadku i spis inwentarza. Komentarz do art. 627-639 k.p.c.

Komentarze
Opublikowano: WK 2016
Stan prawny: 9 listopada 2016 r.
Autorzy komentarza:

Zabezpieczenie spadku i spis inwentarza. Komentarz do art. 627-639 k.p.c.

Autorzy fragmentu:

Od Autorów

Obecne brzmienie przepisów dotyczących zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza (art. 633-639 k.p.c.) ustalone zostało mocą ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz innych ustaw (Dz. U. poz. 539). Z uwagi na ustawowy charakter regulacji zawartych dotychczas w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza (Dz. U. Nr 92, poz. 411), a dotyczących przede wszystkim nadzoru sądu nad organami wykonującymi czynności zabezpieczania spadku i sporządzania spisu inwentarza, w tym skargi na czynności komornika, oraz przepisów o postępowaniu w przedmiocie zabezpieczenia spadku i sporządzenia spisu inwentarza - wyżej wskazana ustawa zmieniła przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania o zabezpieczenie spadku i spis inwentarza poprzez przeniesienie do niego wielu uregulowań zawartych w tym rozporządzeniu, które to rozporządzenie - wobec zmiany stanowiącego podstawę jego wydania art. 639 k.p.c. - utraciło moc z dniem 18 października 2015 r. Wobec powyższego autorzy niniejszego komentarza podjęli próbę scharakteryzowania wprowadzonych zmian, w tym przybliżenia istoty nowej instytucji, jaką jest wykaz inwentarza, mając jednocześnie nadzieję, że opracowanie będzie przydatne jego czytelnikom w procesie stosowania przepisów dotyczących zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza.

Autorzy fragmentu:
Art. 627art(627)Kognicja sądu

1.

Czynności w postępowaniu spadkowym dokonuje sąd, inny podmiot - tylko wówczas, gdy istnieje przepis upoważniający go do dokonania określonej czynności.

Z uwagi na przepisy o właściwości sądów, sądem dokonującym czynności będzie co do zasady sąd rejonowy (art. 507 k.p.c.), właściwość sądu okręgowego zaś obejmować będzie rozpoznawanie środków odwoławczych. Rozpoznawanie spraw z zakresu prawa spadkowego następuje w składzie jednego sędziego. Czynności w sprawach z zakresu prawa spadkowego może wykonywać również referendarz sądowy, z wyłączeniem prowadzenia rozprawy, zabezpieczenia spadku oraz przesłuchania świadków testamentu ustnego (art. 5091 § 3 k.p.c.). Rozszerzone kompetencje referendarza sądowego w sprawach z zakresu prawa spadkowego obejmują: otwarcie i ogłoszenie testamentu, wydanie postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza, ustanowienie kuratora spadku, wydanie zaświadczenia wykonawcy testamentu i zwolnienie go z obowiązków.

2.

Czynności w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX