Bosak Maria, Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2014
Stan prawny: 1 grudnia 2013 r.
Autor komentarza:

Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Komentarz ma na celu syntetyczne przybliżenie przepisów pozwalających na tworzenie związków zawodowych w polskich realiach prawnych, jego adresatem zatem są zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, prawnicy praktycy, studenci kierunków prawniczych, a także ci, którym problematyka ta jest szczególnie bliska. Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych została ogłoszona 26 czerwca 1991 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 234; obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.), weszła w życie 27 lipca 1991 r. i od tego czasu była kilkanaście razy nowelizowana. Odnosi się ona do jednego z kluczowych zagadnień zbiorowego prawa pracy, tak istotnego dla stron stosunku pracy. Na mocy przywołanej ustawy związki zawodowe - podobnie jak organizacje pracodawców - stanowią wypełnienie zasady koalicji - jednej z podstawowych zasad obowiązujących w systemie demokratycznym. Jednym z ich podstawowych celów jest - co zostało także podkreślone w Encyklice Jana Pawła II, Laborem Exercens, O pracy ludzkiej, Wrocław 1995 - walka o sprawiedliwość społeczną, rozumianą jako normalne staranie się o właściwe dobro, a nie walka przeciwko innym.

Komentarz zawiera omówienie poszczególnych przepisów ustawy o związkach zawodowych wraz z niezbędnym odwołaniem do regulacji zawartych w przepisach międzynarodowych. Z uwagi na jego praktyczny aspekt zawiera on również odesłanie do najnowszego orzecznictwa sądowego, a także poglądów doktryny z zakresu zbiorowego prawa pracy.

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

Szczegółowa analiza powyższego przepisu umożliwia rozpoczęcie rozważań nad szeroko pojętą problematyką związków zawodowych wynikającą z komentowanej ustawy. Ustawa ona bowiem kilka istotnych i kluczowych informacji, których znajomość staje się nieodzowna, aby ją prawidłowo stosować. Po pierwsze - wyjaśnienia wymaga sama definicja związku zawodowego. Ustawodawca na wstępie wymienia cechy charakterystyczne związku zawodowego, do których zalicza przede wszystkim: dobrowolność, samorządność i możliwość reprezentacji oraz obrony określonego katalogu praw i interesów.

Sam związek zawodowy stanowi organizację zrzeszającą ludzi pracy, w literaturze przedmiotu zaś pojęcie to określa się ponadto jako organizację społeczną mającą charakter korporacyjny (zob. K.W. Baran, Zbiorowe prawo pracy. Komentarz, Warszawa 2010, s. 121 i n.), jak również wskazuje się na jego monopolistyczny charakter w zakresie reprezentacji praw i interesów ludzi pracy w sektorze zakładowym, ponadzakładowym,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX