Ostrowska Anna, Sikora Kamil, Ustawa o samorządowych kolegiach odwoławczych. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2012
Stan prawny: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy komentarza:

Ustawa o samorządowych kolegiach odwoławczych. Komentarz

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

Komentarz ten jest pierwszym od 1995 r. tego rodzaju opracowaniem dotyczącym samorządowych kolegiów odwoławczych. Zaprezentowano w nim dorobek doktryny i orzecznictwa w zakresie statusu prawnego i zasad funkcjonowania kolegiów, z wyraźnym zaakcentowaniem stanowiska Autorów komentujących poszczególne zagadnienia.

Komentarz zawiera analizę problemów dostrzeżonych przez praktykę, jak również osiągnięcia badawcze przedstawicieli doktryny prawa i postępowania administracyjnego oraz - w niezbędnym zakresie - przedstawicieli doktryny prawa cywilnego.

Autorzy wyrażają nadzieję, że opracowanie to będzie stanowiło cenną pomoc zarówno dla organów stosujących prawo, jak i przedstawicieli doktryny oraz studentów.

Komentarzem nie zostały opatrzone przepisy rozdziału 4 ustawy, obejmującego zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe (art. 25-35). Zamieszczone tam regulacje jednak stanowią przedmiot rozważań w komentarzu do innych przepisów ustawy.

Komentarz uwzględnia stan prawny, stan orzecznictwa oraz literatury na dzień 1 stycznia 2012 r.

Anna Ostrowska Kamil Sikora

Autorzy fragmentu:
Art. 2art(2)

Geneza i ewolucja instytucji

1.

W wyniku realizacji postulatów wypracowanych podczas obrad Okrągłego Stołu 8 marca 1990 r. została uchwalona ustawa o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95; od 1 stycznia 1999 r. tytuł ustawy otrzymał brzmienie: Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz ustawaz 8 marca 1990 r. o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 16, poz. 94 - uchylona). Reaktywacja samorządu terytorialnego na poziomie gmin oznaczała wprowadzenie dualistycznego modelu administracji publicznej, który charakteryzuje się podziałem zadań publicznych między państwo a samorząd oraz podziałem odpowiedzialności za realizację tych zadań. Gminy otrzymały osobowość prawną, stały się samodzielnymi podmiotami w zakresie praw i obowiązków, uzyskując prawo korzystania z ochrony sądowej. Gminy miały realizować przyznaną im istotną cześć zadań publicznych z wyłączeniem zadań zastrzeżonych dla...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX