Feliga Przemysław (red.), Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LEX 2015
Stan prawny: 1 lipca 2015 r.
Autorzy komentarza:

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Celem niniejszego komentarza jest kompleksowe przedstawienie zagadnień wiążących się ze stosowaniem ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1025 z późn. zm.). W publikacji omówiono i wyjaśniono liczne problemy natury prawnej z dwóch perspektyw: dogmatycznej oraz praktycznej. W konsekwencji w zaprezentowanych uwagach zestawiono stanowiska wykładni doktrynalnej i operatywnej na tle kontrowersyjnych unormowań oraz podjęto dyskurs zmierzający do właściwego rozwiązania postawionego problemu prawnego. W tym względzie dążono do wypracowania możliwe zharmonizowanego podejścia.

Komentarz został przygotowany przez dwóch autorów. Każdy z nich przedstawił własne stanowisko i jest odpowiedzialny za wyrażone przez siebie poglądy. Dążyliśmy jednak do ujednolicenia naszych poglądów na tle wykładni regulacji budzących wątpliwości.

Czytelnicy znajdą w komentarzu szerokie odniesienia do piśmiennictwa (komentarzy, monografii, artykułów, glos i innych opracowań) oraz judykatury Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i licznych niepublikowanych orzeczeń sądów powszechnych.

W komentarzu omówiono najnowsze zmiany wprowadzone ustawami z dnia 20 marca 2015 o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539), z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. poz. 238), z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. poz. 978), z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. poz. 957), oraz z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045).

Autorzy wyrażają nadzieję, że komentarz będzie przydatny dla przedstawicieli nauki oraz dla szerokiego grona praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów tych profesji, referendarzy sądowych i asystentów sędziów. Niewątpliwie komentarz będzie także pomocny dla wszystkich uczestników cywilnych postępowań sądowych, także tych, którzy na co dzień nie mają do czynienia z praktycznym stosowaniem prawa.

Autorzy

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

Uwagi ogólne

1.

Artykuł 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1025 z późn. zm.) reguluje kwestie związane z zakresem przedmiotowym ustawy. Obejmuje on zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach cywilnych, zasady ich zwrotu, wysokość opłat sądowych w sprawach cywilnych, zasady zwalniania od kosztów sądowych oraz umarzania, rozkładania na raty i odraczania terminu zapłaty należności sądowych.

2.

Komentowany przepis nie był nowelizowany.

Charakter prawny kosztów sądowych w sprawach cywilnych

3.

Artykuł 1 u.k.s.c. określa przedmiot regulacji ustawy w odniesieniu do kosztów sądowych w sprawach cywilnych.

4.

Komentowany przepis nawiązuje do kosztów sądowych jako tradycyjnie uznanego instrumentu polityki państwa służącego do regulowania relacji stron stosunków procesowych oraz - w szerszym ujęciu - stymulowania decyzji jednostek co do sposobu prowadzenia swych interesów i doboru środków ich ochrony. Koszty postępowania służą osiągnięciu należytej sprawności organizacyjnej i...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX