Małecka-Łyszczek Magdalena (red.), Mędrzycki Radosław (red.), Ustawa o ekonomii społecznej. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: WKP 2023
Stan prawny: 1 lipca 2023 r.
Autorzy komentarza:

Ustawa o ekonomii społecznej. Komentarz

Autorzy fragmentu:

Wprowadzenie

Ekonomia społeczna to nie tylko piękne i wzniosłe hasło – to niezwykle istotny z praktycznego punktu widzenia obszar aktywności społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego tak doniosłym wydarzeniem w umacnianiu struktur ekonomii społecznej było przyjęcie ustawy z 5.08.2022 r. o ekonomii społecznej. Stanowi ona bez wątpienia bardzo ważny i oczekiwany krok w zakresie możliwości rozwoju i wzmocnienia sektora ekonomii społecznej w Polsce. Sektor ten powinien być traktowany jako nieodłączny element silnego państwa społecznego opartego na społecznej gospodarce rynkowej z uwzględnieniem innych doniosłych konstytucyjnie zasad i wartości, takich jak solidarność społeczna, sprawiedliwość, pomocniczość i równość szans.

Podmioty ekonomii społecznej stanowią naturalny łącznik między bezwzględnymi niekiedy ekonomicznymi prawami rynku a filozofią stawiającą na pierwszym miejscu potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ekonomia społeczna to zatem przydatne narzędzie urzeczywistniania założeń płynących z personalistycznej wizji jednostki. Dotychczasowa regulacja prawna dotycząca podmiotów ekonomii społecznej (spółdzielni socjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, centrów integracji społecznej czy klubów integracji społecznej) została znacząco poszerzona o nowe przepisy obejmujące organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego, zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwem społecznym; instrumenty wsparcia przedsiębiorstwa społecznego; zasady i formy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej oraz ochronę danych osobowych w związku z realizacją celów wynikających z komentowanej ustawy. Tym samym w sposób znaczący zwiększył się zakres regulacji prawnej dotyczący sektora ekonomii społecznej w Polsce. Waga regulacji, jej rozmiar, a także społeczna potrzeba – szacuje się, że w Polsce działa ok. 100 000 podmiotów ekonomii społecznej – skłoniły redaktorów do opracowania, wespół z gronem wybitnych specjalistów, pierwszego w Polsce komentarza do ustawy o ekonomii społecznej. Mamy nadzieję, że stanie się on bodźcem do dalszej dyskusji w tym jakże ważnym obszarze.

Oddając w Państwa ręce tę publikację wierzymy, że będzie on przydatny w codziennej pracy, pozwoli lepiej zrozumieć regulację prawną i zarządzać podmiotami ekonomii społecznej. Profil Autorów komentarza pozwala przyjąć, że spełni on również oczekiwania środowiska naukowego i będzie przydatny zarówno w dydaktyce, jak i pracy akademickiej.

prof. UEK dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek

prof. uczelni (UKSW) dr hab. Radosław Mędrzycki

Autorzy fragmentu:
Art. 1art(1)Przedmiot regulacji

Komentowany przepis rozpoczyna ustawę o ekonomii społecznej (w tym jej dział I pod tytułem „Przepisy ogólne”) i określa zakres spraw regulowanych tą ustawą . Natomiast tylko w niewielkim stopniu przepis ten odnosi się do podmiotów, których dotyczy ustawa, kładąca nacisk na przedsiębiorstwo społeczne. Przedsiębiorstwo społeczne jest centralnym punktem regulacji ustawy o ekonomii społecznej, gdyż spełnia rolę ucieleśnienia idei ekonomii społecznej. Jego działalność skupia się na budowie społeczeństwa obywatelskiego poprzez integrację społeczną, a także podejmowaniu inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych, pomocy osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem, a przede wszystkim na tworzeniu nowych miejsc pracy . Szerzej co do pojęcia przedsiębiorstwa społecznego zob. komentarz do art. 3 omawianej ustawy.

Skromnie zarysowany zakres podmiotowy ustawy można najprawdopodobniej tłumaczyć stosowaniem kryteriów przedmiotowych do wyznaczenia dziedziny...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX