Kosmal Robert, Kwiatkowski Dariusz, Udzielanie pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Komentarz, [w:] Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: WKP 2022
Stan prawny: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy komentarza:

Udzielanie pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Komentarz, [w:] Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, wyd. II

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

W Unii Europejskiej – a co za tym idzie także w Polsce – państwo nie powinno ingerować w wolny rynek, stając po stronie określonych grup przedsiębiorców poprzez udzielanie im w jakiejkolwiek formie pomocy publicznej. Jednak od tej reguły również istnieje wiele wyjątków, związanych chociażby z możliwością wsparcia przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla państwa czy koniecznością przeciwdziałania różnego rodzaju kryzysom ekonomicznym.

W związku z tym polski prawodawca przyjął ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Na jej mocy powołuje się specjalne mechanizmy przekazywania takiej pomocy prowadzącym działalność gospodarczą, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Rozwiązania te są przeznaczone dla szerokiego kręgu przedsiębiorców, a jednocześnie ustanawiają różnorodne mechanizmy pomocowe, które można z powodzeniem dostosować do złożonych sytuacji prawnych i ekonomicznych.

Oddajemy do Państwa rąk komentarz do tej ustawy. Stanowi on wyraz pierwszych refleksji nad nowymi przepisami. Biorąc pod uwagę ich znaczenie w obecnym czasie, mamy nadzieję, że komentarz stanie się pomocą zarówno dla przedsiębiorców mających zamiar ubiegać się o pomoc publiczną, jak i dla organów nią dysponujących.

1 stycznia 2022 r. Dariusz Kwiatkowski

Robert Kosmal

Autorzy fragmentu:
Art. 1art(1)Przedmiot regulacji

1.

W sytuacjach kryzysowych w gospodarce – a bez wątpienia z taką mamy do czynienia w związku ze skutkami pandemii koronawirusa – państwa inicjują różnego rodzaju programy pomocowe polegające przede wszystkim na wdrażaniu do obiegu gotówki. Jednak w przypadku krajów członkowskich Unii Europejskiej tego typu działania są ograniczane przez zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej. Kwestie te reguluje przede wszystkim art. 107 TFUE, zgodnie z którym z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach wszelka pomoc przyznawana przez państwo członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji przez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi.

2.

Jednocześnie w przedmiotowym Traktacie wyraźnie postanowiono, że zgodna z rynkiem wewnętrznym jest...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX