Jasiński Adam, Przewoźny-Paciorek Adriana, Sposób i tryb przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LEX/el. 2015
Stan prawny: 29 czerwca 2015 r.
Autorzy komentarza:

Sposób i tryb przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Komentarz

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Niniejsze opracowanie stanowi praktyczny komentarz do rozporządzenia Rady Ministrów określającego sposób i tryb przeprowadzania przetargów oraz przeprowadzania rokowań po drugim przetargu zakończonym wynikiem negatywnym, na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego. Rozporządzenie jest aktem wykonawczym, wydanym w wykonaniu delegacji zawartej w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Komentarz obejmuje wszystkie zmiany komentowanego aktu, które weszły w życie przed dniem 1 marca 2015 r.

Komentarz porusza zagadnienia związane z przeprowadzaniem przetargów i rokowań, niezbędnych do skutecznego zbycia nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Opracowanie opisuje problematykę organizowanych przetargów (we wszystkich przewidzianych trybach) oraz rokowań, z uwzględnieniem zagadnień istotnych dla organizatorów i uczestników.

Celem, który przyświecał Autorom podczas pracy nad komentarzem, było praktyczne spojrzenie na najczęstsze problemy i zagadnienia związane z uregulowaniem sposobów i trybów przeprowadzenia przetargów i rokowań zmierzających do zbycia nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego, bez wdawania się w analizę przepisów na tle uprzednio obowiązujących regulacji i bez bliższego przedstawiania poglądów doktryny prawa, jeśli nie mają one bezpośredniego przełożenia na praktykę przedmiotowych zagadnień.

Autorzy fragmentu:
§ 1par(1)

Rozporządzenie jest wydane w wykonaniu delegacji zawartej w art. 42 ust. 1 u.g.n., w którym upoważniono Radę Ministrów do określenia sposobu i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego oraz przeprowadzania rokowań po drugim przetargu, uwzględniając konieczność zapewnienia jawności i jednolitości postępowania, równego dostępu do udziału w przetargu oraz uzyskania najkorzystniejszego wyniku przetargu.

Nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego są co do zasady sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w trybie przetargowym. Sprzedaż w drodze bezprzetargowej jest wyjątkiem, wynikającym z art. 37 ust. 2 i 3 u.g.n.

W rozporządzeniu unormowano zgodnie z wytycznymi ustalonymi w art. 42 ust. 2 u.g.n. następujące zagadnienia:

1)

wysokość wadium oraz terminy i formy jego wnoszenia i zwrotu;

2)

sposób, terminy i treść ogłoszenia przetargu;

3)

tryb powoływania,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX