Bończak-Kucharczyk Ewa, Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, wyd. III

Komentarze
Opublikowano: LEX 2013
Stan prawny: 30 września 2012 r.
Autor komentarza:

Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, wyd. III

Autor fragmentu:

WPROWADZENIE

Celem tej książki jest przybliżenie czytelnikom przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), zmian zachodzących w niej oraz w innych aktach prawnych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych - przede wszystkim w ustawie z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.), a także konsekwencji wyroków Trybunału Konstytucyjnego związanych z tymi ustawami.

Niniejsza publikacja nie jest więc typowym komentarzem do ustawy, ponieważ dzięki omówieniu przepisów innych aktów prawnych szerzej obrazuje sytuację, w jakiej działają obecnie spółdzielnie mieszkaniowe, a także unaocznia zmiany tej sytuacji, jakie następowały od dnia wejścia w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wiele uwagi poświęcono ustanawianiu w spółdzielniach mieszkaniowych odrębnej własności lokali i zarządzaniu nieruchomościami, do których stosuje się przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, po przeniesieniu własności części lokali przez spółdzielnię na inne osoby.

Książka przeznaczona jest nie tylko dla prawników, ale przede wszystkim dla osób stale związanych z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych - członków rad nadzorczych i zarządów spółdzielni, jak i dla zwykłych członków spółdzielni. Odzwierciedlony stan prawny jest aktualny na koniec września 2012 r., ale uwzględniono też wchodzące w życie z dniem 4 grudnia 2012 r. zmiany wprowadzone ustawą z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. poz. 989).

Autorka ma nadzieję, że niniejsze opracowanie okaże się przydatne w rozwiązywaniu problemów napotykanych w codziennej praktyce.

Ewa Bończak-Kucharczyk

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

Artykuł 1 u.s.m., zastąpił obowiązujący wcześniej art. 204 pr. sp.

Artykuł 1 ust. 1 u.s.m. określa główny cel działalności spółdzielni mieszkaniowej, a art. 1 ust. 2 u.s.m. stanowi, co w ogóle może być przedmiotem działalności takiej spółdzielni, gdyż związane jest to z realizacją określonego wcześniej głównego celu jej istnienia. Podmiot, który nie realizuje celów wymienionych w tych przepisach, nie może więc być spółdzielnią mieszkaniową.

Należy zauważyć, że w treści art. 1 ust. 1 u.s.m. mowa jest o samodzielnych lokalach mieszkalnych, a więc takich, które spełniają podstawowy warunek umożliwiający ustanowienie odrębnej własności lokalu. Do lokali mieszkalnych w spółdzielniach mieszkaniowych nie ma więc zastosowania definicja lokalu mieszkalnego zawarta w przepisach o ochronie praw lokatorów, lecz definicja stosowana dla potrzeb ustanawiania własności lokali (zarówno mieszkalnych, jak i o innym przeznaczeniu). Kolejne regulacje związane z tą kwestią zawiera art. 2 u.s.m.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX