Pogoński Mariusz, Przesyłanie faktur w formie elektronicznej, zasady ich przechowywania oraz tryb udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LEX/el. 2012
Stan prawny: 19 czerwca 2012 r.
Autor komentarza:

Przesyłanie faktur w formie elektronicznej, zasady ich przechowywania oraz tryb udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Komentarz

Autor fragmentu:

Wstęp

Już od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej z formalnego punktu widzenia możliwe było stosowanie faktur elektronicznych (przewidywały to przepisy ówcześnie obowiązującej dyrektywy w sprawie podatku VAT). Jednak dopiero od 2005 r. polskie przepisy wprost przewidują, że – w drodze wyjątku – obok faktur w tradycyjnej formie możliwe jest stosowanie faktur elektronicznych. Regulujące to zagadnienie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) obowiązywało przez niemal 5 lat, aż do końca roku 2010. Z dniem 1 stycznia 2011 r. zostało ono zastąpione nowym rozporządzeniem, którego dotyczy niniejszy komentarz.

Komentowane rozporządzenie z jednej strony zastępuje poprzednio obowiązujące rozporządzenie o fakturach elektronicznych z 2005 r., z drugiej zaś czyni zadość znowelizowanym w 2010 r. przepisom dyrektywy, które zliberalizowały podejście do faktur elektronicznych, czyniąc z nich dokumenty równorzędne i równoprawne fakturom tradycyjnym. Komentowane rozporządzenia jest również bardziej liberalne w porównaniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia o fakturach elektronicznych.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że terminem na dostosowanie przez państwa członkowskie przepisów wewnętrznych dotyczących faktur elektronicznych uregulowanych w dyrektywie jest dzień 31 grudnia 2012 r. Mimo to Minister Finansów zdecydował się na odpowiednią modyfikację przepisów już od dnia 1 stycznia 2011 r.

Warszawa, czerwiec 2012 r.

Autor fragmentu:
§ 1par(1)Zakres przedmiotowy

1.Uwagi wstępne

Komentowane rozporządzenie reguluje trzy grupy zagadnień:

a)

przesyłanie faktur elektronicznych (sposób i warunki przesyłania faktur w formie elektronicznej),

b)

przechowywanie faktur elektronicznych (zasady przechowywania faktur przesłanych w formie elektronicznej),

c)

udostępnianie faktur elektronicznych (tryb udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną).

Kluczowe znaczenie w komentowanym rozporządzeniu ma sposób przesłania faktury do odbiorcy (elektronicznie), czyli wprowadzenia jej do obrotu. Przechowywanie tych faktur i udostępnianie ich organom podatkowym jest kwestią wtórną, wynikającą z faktu, że dana faktura została do odbiorcy przesłana elektronicznie. Zwrócić przy tym należy uwagę, iż możliwość przechowywania faktur elektronicznie nie jest zarezerwowana wyłącznie dla faktur przesłanych pierwotnie w tej samej formie (zobacz komentarz do § 6, pkt 5).

Faktura elektroniczna nie jest odrębnego...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX