Florczak Michał, Sikorski Sebastian, Podstawowa opieka zdrowotna. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: WKP 2023
Stan prawny: 2 lipca 2023 r.
Autorzy komentarza:

Podstawowa opieka zdrowotna. Komentarz

Autor fragmentu:

Wstęp

Podstawowa opieka zdrowotna warunkuje dostępność większości świadczeń profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz pielęgnacyjnych. Ten poziom opieki zdrowotnej jest uznawany za jeden z fundamentów całego systemu ochrony zdrowia, stanowiąc jego integralną i centralną część.

Wprowadzając do polskiego systemu prawnego przepisy szczególne, ujęte w ramach ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, ustawodawca zdecydował się na dość nietypowe rozwiązanie. Nie znajdziemy bowiem w rodzimym systemie prawnym ustawy, która w kompleksowy sposób podkreślałaby znaczenie danego poziomu opieki zdrowotnej. Jest to jedyna regulacja, która definiuje rolę i określa miejsce podstawowej opieki zdrowotnej – jako poziomu udzielania świadczeń – w całym systemie ochrony zdrowia. Jak podkreślili sami projektodawcy, podstawowa opieka zdrowotna odgrywa zasadniczą rolę, ponieważ „stanowi punkt wejścia pacjentów do systemu opieki zdrowotnej”. Ma ona zapewnić kompleksową i integralną ocenę potrzeb pacjenta w cyklu życia, zwiększając rolę profilaktyki i edukacji zdrowotnej, co w rezultacie ma zapewnić realizację holistycznej opieki nad pacjentem.

W założeniu ustawodawcy centralną kategorią, wokół której ustawodawca określił zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, jest opieka koordynowana. W ten sposób prezentowany komentarz nabiera szczególnej aktualności ze względu na okoliczność, że wdrożenie opieki koordynowanej w polskiej ochronie zdrowia należy do jednej z największych zmian systemowych, która de facto jest wciąż wdrażana.

Publikacja przeznaczona jest dla praktyków, w szczególności dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości (sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych) pracowników organów administracji publicznej oraz organów kontroli. Będzie też pomocna dla osób wykonujących zawody medyczne (w szczególności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej), ale też pracowników naukowych i studentów prawa, administracji, zarządzania, zdrowia publicznego i medycyny.

prof. ucz. dr hab. Sebastian Sikorski

adwokat

Autorzy fragmentu:
Art. 1art(1)

Zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce mają trzy akty normatywne, a mianowicie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawa o działalności leczniczej i w dalszej kolejności ustawa o zdrowiu publicznym. Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej stanowi lex specialis do innych regulacji ustawowych w obszarze ochrony zdrowia . Takie podejście ustawodawcy stanowi z jednej strony podkreślenie roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia, z drugiej zaś – pociąga za sobą bardzo istotne zmiany w organizacji udzielania świadczeń, rzutujące na zakres świadczeń udzielanych na tym poziomie systemu opieki zdrowotnej w Polsce .

Podstawowa opieka zdrowotna warunkuje dostępność większości świadczeń profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz pielęgnacyjnych. Ten poziom opieki zdrowotnej jest uznawany za jeden z fundamentów całego systemu ochrony zdrowia, stanowiąc jego...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX