Bończak-Kucharczyk Ewa, Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, wyd. V

Komentarze
Opublikowano: WKP 2021
Stan prawny: 23 lipca 2021 r.
Autor komentarza:

Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, wyd. V

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Książka zawiera:

1)

obszerny komentarz do całej ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;

2)

omówienie przepisów ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny odnoszących się do najmu lokali mieszkalnych, w tym wskazanie korelacji między tymi przepisami a dotyczącymi najmu przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów;

3)

komentarz do tych części przepisów ustawy z 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, które dotyczą społecznych inicjatyw mieszkaniowych i społecznych agencji najmu, oraz przedstawienie przepisów dotyczących finansowania zwrotnego i nowego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa;

4)

omówienie przepisów ustawy z 20.07.2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości w takim zakresie, w jakim przepisy te dotyczą obecnie powstawania mieszkań na wynajem i wynajmowania mieszkań oraz możliwości ich ewentualnej sprzedaży (ze względu na uchylenie większości przepisów tej ustawy związanych z budowaniem mieszkań na wynajmem, operatorami mieszkaniowymi, najmem z opcją i bez opcji oraz z czynszem normowanym zrezygnowano z komentarza przedstawiającego te przepisy, zawartego w poprzednim wydaniu książki);

5)

komentarz do większości przepisów ustawy z 20.07.2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania – wszystkich dotyczących dopłat do czynszu najmu;

6)

przegląd form finansowej pomocy państwa w budowaniu, modernizowaniu czy remontach mieszkań na wynajem (w tym dla osób starszych), ale też pomieszczeń tymczasowych, schronisk dla osób bezdomnych, noclegowni, ogrzewalni oraz mieszkań mających służyć za mieszkania chronione w rozumieniu ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej.

W miarę potrzeby niniejsze opracowanie odwołuje się także do innych regulacji, m.in. do ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

W książce omawia się nie tylko treść zmieniających się przepisów, lecz także ich znaczenie i różne aspekty stosowania oraz korelacje z innymi obowiązującymi regulacjami prawnymi, jak również orzecznictwo dotyczące poruszanych zagadnień.

Książka ta nie omawia przepisów dotyczących zbywania lub nabywania lokali mieszkalnych, w tym przepisów odnoszących się do szczególnych uprawnień części najemców bądź innych lokatorów do nabywania zajmowanych przez nich mieszkań – ani dotyczących takich zagadnień przepisów ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ani przepisów różnych innych ustaw. Wyjątek uczyniono w niej jedynie w odniesieniu do zbywania lokali przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe, w tym towarzystwa budownictwa społecznego – ze względu na ścisłe powiązanie zasad zbywania ich lokali mieszkalnych z sytuacją części najemców (w tym z nawiązywaniem najmu), oraz dla umów najmu, które przewidują nabycie w przyszłości wynajmowanego mieszkania przez jego najemcę.

Niniejsze opracowanie odnosi się do stanu prawnego z 23.07.2021 r., ale zawiera też omówienie zmian ustawy o ochronie praw lokatorów i innych ustaw, jakie wprowadzono nowelą z 10.12.2020 r., wchodzących w życie w późniejszych terminach, np. 1.01.2022 r. Przedstawiono zmiany dokonane 1.04.2021 r. ustawą z 16.12.2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości (Dz.U. z 2021 r. poz. 223) oraz nawiązujące do tych zmian korekty wprowadzane później.

Przepisy wielu innych ustaw przywoływanych w książce przedstawione zostały według stanu obowiązującego 23.07.2021 r. z ewentualnym uwzględnieniem znanych już w tym dniu zmian, które zaczną obowiązywać po tej dacie. Zatem wszystkie zmiany ustaw dokonane przed 23.07.2021 r., które mają wpływ na problematykę omawianą w tej książce, zostały w niej uwzględnione, niezależnie od tego, kiedy wchodzą w życie.

Książka ta przeznaczona jest dla wszystkich, którzy zawodowo lub prywatnie stykają się z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi, najmem lub innymi formami używania cudzych mieszkań za odpłatnością – dla prawników, właścicieli (także tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali), lokatorów (w tym najemców), zarządców nieruchomości, a także dla tych, którzy zajmują się lub stykają z budowaniem mieszkań na wynajem z udziałem pomocy państwa i wynajmowaniem mieszkań w oparciu o przepisy także innych ustaw niż ustawa o ochronie praw lokatorów czy Kodeks cywilny – takich jak ustawa z 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ustawa z 20.07.2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, ustawa z 20.07.2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania czy ustawa 8.12.2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń.

Szczególnie należałoby teraz polecać tę książkę przedstawicielom i pracownikom gmin oraz innych jednostek samorządu terytorialnego. Nie tylko dlatego, że szczegółowo omawia prawa i obowiązki gmin (ale też innych jednostek samorządu terytorialnego czy związków komunalnych) w zakresie wykonywania zadań mieszkaniowych lub działań mających na celu zapobieganie bezdomności, ale też dlatego, że przedstawiono w niej obszernie zagadnienia dotyczące lokalnej polityki mieszkaniowej i uchwał dotyczących zasobów mieszkaniowych tych jednostek – zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowych zasobów takich jednostek oraz wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Przede wszystkim zaś dlatego, że wielokrotne zmiany ustaw opisywanych w tej książce, które nastąpiły w latach 2018–2021, powodują konieczność szybkiego opracowywania nowych regulacji lokalnych na ten temat i to w warunkach, kiedy nie sposób nadążyć za zmianami przepisów następującymi w okresie pracy nad tymi regulacjami. Poza tym przepisy innych ustaw omawianych w tej książce wprowadzają możliwość podejmowania przez rady gmin kolejnych uchwał związanych albo z realizacją przepisów ustawy o pomocy państwa w pokrywaniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, albo z ewentualnym funkcjonowaniem na terenie gminy społecznych agencji najmu.

Autor fragmentu:

Strona redakcyjna

Stan prawny na 23 lipca 2021 r.

Wydawca: Grzegorz Jarecki

Redaktor prowadzący: Joanna Tchorek

Opracowanie redakcyjne: Justluk

Projekt okładek serii: Wojtek Kwiecień-Janikowski, Przemek Dębowski

© Copyright by Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., 2021

ISBN 978-83-8246-161-9

5. wydanie

Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

Dział Praw Autorskich

01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 33

tel. 22 535 82 19

e-mail: PL-ksiazki@wolterskluwer.com

księgarnia internetowa www.profinfo.pl

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX