Namysłowski Roman (red.), Komentarz do XIII Dyrektywy Rady (WE) z dnia 17 listopada 1986 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych - warunki zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby terytorium Wspólnoty, [w:] Dyrektywa VAT. Polska perspektywa. Komentarz.

Komentarze
Opublikowano: WKP 2012
Stan prawny: 1 kwietnia 2012 r.
Autor komentarza:

Komentarz do XIII Dyrektywy Rady (WE) z dnia 17 listopada 1986 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych - warunki zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby terytorium Wspólnoty, [w:] Dyrektywa VAT. Polska perspektywa. Komentarz.

Autor fragmentu:
Art. 1art(1), Art. 2art(2), Art. 3art(3), Art. 4art(4), Art. 5art(5), Art. 6art(6), Art. 7art(7), Art. 8art(8)

I.Polskie przepisy

Rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku.

II.Uwagi ogólne

Obowiązujący w Polsce system zwrotu podatku VAT dla podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium Polski jest w znacznym stopniu zgodny z przepisami Dyrektywy 2008/9 oraz XIII Dyrektywy. Rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT z 2011 r., będące podstawą prawną dokonywania zwrotów, przewiduje m.in. stosowanie zasady wzajemności w odniesieniu do podatników posiadających siedzibę poza terytorium Wspólnoty. Do tej pory nie została jednak opublikowana oficjalna lista krajów, z których podatnicy mogą występować o zwrot podatku zapłaconego w Polsce. Terminy składania wniosków i dokonania zwrotu oraz minimalne limity zwracanych kwot w pełni odpowiadają postanowieniom Dyrektywy 2008/9.

III.Komentarz

1.Odsetki od nieterminowego zwrotu

Największe wątpliwości co do zgodności z prawem wspólnotowym przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT podmiotom zagranicznym budziły postanowienia...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX