Kisielewicz Andrzej, Rymarz Ferdynand, Komentarz do ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, [w:] Samorządowe prawo wyborcze. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: ABC 2010
Stan prawny: 1 sierpnia 2010 r.
Autorzy komentarza:

Komentarz do ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, [w:] Samorządowe prawo wyborcze. Komentarz, wyd. II

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

1.

Ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta przyjmuje w dużej mierze zasady i tryb postępowania z ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, dlatego też w sprawach nieuregulowanych odsyła odpowiednio do tej ordynacji (zob. słownikowe: stosuje się odpowiednio, tzn. odpowiednio do okoliczności, do stanowiska, w sposób odpowiadający celowi, przeznaczeniu itp.).

2.

Pojęcie powszechności, równości i bezpośredniości wyborów oraz głosowania tajnego - zob. komentarz do art. 2 ust. 1 ordynacji.

3.

W bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosować można osobiście lub przez pełnomocnika i tylko jeden raz - zob. komentarz do art. 2 ust. 2 i 3 ordynacji.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX