Bartosiewicz Adam, Komentarz do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, [w:] Kasy fiskalne. Komentarz. Pytania i odpowiedzi. Interpretacje organów podatkowych

Komentarze
Opublikowano: ABC 2011
Stan prawny: 1 stycznia 2011 r.
Autor komentarza:

Komentarz do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, [w:] Kasy fiskalne. Komentarz. Pytania i odpowiedzi. Interpretacje organów podatkowych

Autor fragmentu:

WSTĘP

Duża część podatników ma obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego za pomocą kas rejestrujących (popularnie nazywanych kasami fiskalnymi). Obowiązek ten dotyczy tych podmiotów, które dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Nie ciąży on jednak na wszystkich takich osobach. W pewnym zakresie bowiem zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są wprowadzane przez przepisy wykonawcze.

Z dniem 1 maja 2011 r. zaszły duże zmiany w zakresie zwolnień od obowiązku ewidencjonowania w kasach rejestrujących. Wówczas to ostatecznie przestały obowiązywać zwolnienia od używania kas rejestrujących dla wielu grup podmiotów, m.in. dla prawników, lekarzy, księgowych, tłumaczy i wielu innych.

Konieczność używania kas rejestrujących została nałożona na wielu podatników, którzy dotychczas kasami fiskalnymi przejmować się nie musieli. W praktyce jest to źródłem licznych pytań i wątpliwości.

Niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw tym problemom. Omówiono w niej szczegółowo nowe regulacje dotyczące zwolnień z obowiązku używania kas rejestrujących - tym zagadnieniom poświęcona jest I część publikacji. W II części znajdują się odpowiedzi na konkretne pytania podatników, dotyczące zarówno obowiązku używania kas rejestrujących od dnia 1 maja 2011 r., możliwości zastosowania innych zwolnień od kas niż dotychczasowe, jak i aspektów technicznych i organizacyjnych związanych z wprowadzeniem kas do działalności. Ostatnia, III część książki zawiera wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące nowych przepisów związanych z wprowadzeniem kas.

Autor żywi nadzieję, że niniejsza publikacja będzie przydatna wszelkim tym osobom, których dotknął od dnia 1 maja 2011 r. obowiązek używania kas rejestrujących.

Szczecin, maj 2011 r.

Autor fragmentu:
du:2010:138:930Ogólne

1.Uwagi wstępne

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W kasie podlega zatem ewidencji sprzedaż (dostawa towarów, świadczenie usług), która jest dokonywana na rzecz:

-

osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej;

-

rolników ryczałtowych.

Inna sprzedaż - na rzecz innych podmiotów - ewidencji w kasie rejestrującej nie podlega (nie ma obowiązku jej ewidencjonowania, choć jest taka możliwość).

Można wskazać na dwa zasadnicze powody wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej.

Po pierwsze, chodzi o potrzebę zapewnienia kontroli nad rzetelnością deklarowanych przez pewne grupy podatników podstaw opodatkowania. Obowiązek ewidencjonowania w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX